Sevilla a câștigat pentru a 7-a oară în istorie UEFA Europa League. Formația antrenată de Jose Luis Mendilibar s-a impus în fața Romei la loviturile de departajare (4-1 d. l. d.), asta după ce scorul a fost 1-1 după 120 de minute.

FC SevillaFoto: Marco Iacobucci/ipa-agency.net / Shutterstock Editorial / Profimedia

Sevilla a învins AS Roma în finala Europa League - Prima finală europeană pierdută de Jose Mourinho

Sevilla și-a îmbunătățit recordul în Europa League.

Formația din LaLiga a ajuns la 7 trofee cucerite în istorie, după ce a câștigat și finala de la Budapesta, disputată împotriva celor de la AS Roma.

Roma a început mult mai bine partida și a deschis scorul în minutul 35 prin Paulo Dybala, care a fost găsit excelent de Mancini.

Argentinianul și-a arătat calitatea și l-a executat pe Bounou, cu un șut la colțul lung, bine plasat.

Ibericii au amenințat și ei poarta lui Rui Patricio chiar în prelungirile primei reprize, când Ivan Rakitic a nimerit bara cu un șut puternic din afara careului.

În repriza secundă, Sevilla a jucat mult mai agresiv și a fost mai bine organizată, iar în minutul 55 Mancini a reluat în proprie poartă după o centrare foarte bună a lui Jesus Navas.

S-a ajuns la loviturile de departajare, acolo unde Mancini și Ibanez au ratat pentru italieni.

Sevilla - AS Roma, 1-1 (4-1 d. l. d.), în finala UEFA Europa League - Cele mai importante momente ale jocului

4-1: GOL! Montiel transformă și Sevilla câștigă pentru a 7-a oară competiția.

RATARE ROMA! Ibanez trimite în bară și Sevilla este la un penalty de victorie.

3-1: GOL! Transformă impecabil Ivan Rakitic.

RATARE ROMA! Mancini nu reușește să îl învingă pe Bounou și Sevilla este în avantaj.

2-1: GOL! Erik Lamela marchează și el de la punctul cu var.

1-1: Cristante transformă și el pentru AS Roma. Egalitate după prima serie.

1-0: Lucas Ocampos transformă primul penalty al serii pentru Sevilla.

Vom avea lovituri de departajare la Budapesta.

Min 120+11: Bară AS Roma! Chris Smalling reia cu capul spre poartă, mingea cade pe bară.

Min 119: S-au încins spiritele între cele două bănci de rezerve, după ce Matic s-a întins pe gazon.

Min 106: A început a doua repriză de prelungiri.

Pauză după prima repriză de prelungiri. Nicio ocazie de gol.

Min 91: Se reia jocul! 1-1 după 90 de minute.

Final. Urmează reprize de prelungiri.

Min 90+5: Ocazie mare pentru Sevilla. Suso șutează bine, însă Rui Patricio intervine excelent.

Min 83: Șansă mare de gol pentru Roma. Belotti primește superb de la Pellegrini, dar italianul nu îl poate învinge pe Bounou. Chiar dacă marocanul a respins mingea, centralul a acordat repunere din colțul careului mic.

Min 75: Arbitrul Anthony Taylor a verificat la margine un potențial penalty la căzătura lui Ocampos. Jocul continuă, fundașul Romei a lovit mingea.

Min 66: Ocazie mare pentru Roma. Tammy Abraham deviază pe spate, mingea este respinsă de Bounou, ajunge la Ibanez care trage dezamăgitor. Ce șansă pentru italieni!

Min 55: GOOOOOOOOOL! Sevilla egalează la Budapesta! Jesus Navas trimite o centrare puternică în 6 metri, iar Mancini reia în proprie poartă.

Min 52: Șansă de gol pentru Sevilla. Alex Telles trimite un șut din afara careului. Mingea acestuia trece departe de poarta lui Rui Patricio.

Min 46: Start în repriza secundă.

Pauză.

Min 45+6: Bară Sevilla! Ivan Rakitic trage un șut foarte bun cu piciorul stâng, însă execuția croatului lovește bara.

Min 44: Ocazie Sevilla. Fernando apare nemarcat în careu, dar reia slab și italienii scapă.

Min 35: GOOOOOOOOOOL! 1-0 AS Roma! Paulo Dybala deschide scorul, după ce finalizează perfect din careu din pasa lui Mancini.

Min 12: Prima mare ocazie de gol aparține Romei. Spinazzola șutează din apropierea punctului cu var. Bounou este la post și respinge.

Min 1: Arbitrul Anthony Taylor fluieră startul partidei de pe Pușkaș Arena din Budapesta.

Echipele de start:

Sevilla: Bounou - Jesus Navas - Bade - Gudelj - Telles - Fernando - Rakitic - Oliver Torres - Ocampos - Bryan Gil - En-Nesyri

Antrenor: Jose Luis Mendilibar

AS Roma: Rui Patricio - Ibanez - Mancini - Smalling - Spinazzola - Cristante - Magic - Celik - Pellegrini - Abraham - Dybala.

Antrenor: Jose Mourinho

Partida se dispută pe Pușkaș Arena din Budapesta.