Manchester United a reușit o victorie categorică împotriva rivalilor de la Chelsea, scor 4-1, într-o partidă restantă din etapa a 32-a din Premier League și este sigură de participarea în Champions League sezonul viitor.

Jucătorii echipei Manchester UnitedFoto: Matt West / Shutterstock Editorial / Profimedia

Manchester United – Chelsea 4-1, în Premier League

Elevii lui Erik ten Hag au deschis scorul după doar șase minute, când Casemiro a reluat cu capul în plasă mingea centrată de Eriksen.

În prelungirile primei reprize United și-a dublat avantajul, după reușita lui Martial.

Partea a doua a aparținut tot „diavolilor”, care au mai punctat de două ori prin Bruno Fernandes, în minutul 73 din penalti și Marcus Rashford în minutul 78, după ce l-a driblat pe portarul Kepa.

În minutul 89, Chelsea a redus din diferență prin Joao Felix.

După acest rezultat, Manchester United acumulează 72 de puncte și urcă pe poziția a treia a clasamentului din Premier League, în timp ce londonezii rămân pe locul 12, cu 43 de puncte.