Manchester United și AS Roma au fost performerele serii în Europa League. Formația antrenată de Jose Mourinho a câștigat lejer în fața celor de la Real Sociedad (2-0), iar englezii s-au impus și ei în fața unei alte echipe din LaLiga, Real Betis (4-1).

Jucătorii echipei Manchester UnitedFoto: Matt West / Shutterstock Editorial / Profimedia

Marcus Rashford, Antony și Bruno Fernandes, spectacol pe Old Trafford cu Real Betis

Manchester United a câștigat spectaculos duelul de pe Old Trafford cu Real Betis, la capătul unui meci dominat de elevii lui Erik ten Hag.

„Diavolii roșii” au fost foarte determinați după umilința istorică cu Liverpool, iar gazdele au deschis scorul după doar 6 minute, prin Marcus Rashford.

Ayoze Perez a restabilit egalitatea (min 32), dar Antony a adus-o din nou în avantaj pe United cu o execuție imparabilă (min 52).

Bruno Fernandes a dus scorul la 3-1, portughezul reușind să puncteze cu capul în urma unei lovituri de colț (min 58).

Lovitura de grație a fost dată de Wout Weghorst. Atacantul a marcat primul său gol în tricoul celor de la Manchester United, din pasa lui Scott McTominay (min 82).

Arsenal, doar o remiză la Sporting - Juventus, victorie în stil italienesc cu Freiburg

Tot joi seară, Arsenal și Sporting Lisabona au produs un adevărat spectacol pe Estadio Jose Alvalade.

Liderul din Premier League a spart gheața prin golul înscris de William Saliba (min 22), iar lusitanii au egalat până la pauză prin Inacio (min 34).

Paulinho (min 55) și autogolul lui Hidemasa Morita (min 62) au scris istoria părții secunde.

Juventus a câștigat la limită pe teren propriu în fața celor de la Freiburg, grație golului înscris de Di Maria (min 53).