Internaționalii români Radu Drăgușin și George Pușcaș au contribuit din plin la victoria formației lor, Genoa, 4-0 pe teren propriu cu Cosenza, fiecare marcând câte un gol, în etapa a 28-a din Serie B.

Radu DragusinFoto: Independent Photo Agency Srl / Alamy / Alamy / Profimedia

Drăgușin și Pușcaș, tot mai aproape de Serie A

Radu Drăgușin a deschis scorul în minutul 33, cu o lovitură de cap după lovitura liberă executată de Gudmundsson.

Fundașul român a ajuns la al treilea gol marcat în ultimele patru partide din Serie B, de fiecare dată reușind să deschidă scorul.

Atacantul George Pușcaș și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor, în minutul 60, cu un șut la colțul scurt din interiorul careului.

Pe lângă reușitele românilor, pentru Genoa au mai marcat Gudmundsson în minutul 57 și Jagiello în minutul 79. Denis Drăguș a fost rezervă neutilizată.

Genoa se află într-o formă excelentă, ajungând pe locul al doilea în liga secundă din Italia, loc de promovare directă în Serie A.