Fără Kylian Mbappe și Lionel Messi, ambii accidentați, Paris Saint-Germain a suferit o înfrângere categorică pe terenul celor de la AS Monaco, 3-1, în etapa a 23-a din campionatul Franței.

Fanii celor de la PSGFoto: Geoffroy VAN DER HASSELT / AFP / Profimedia

AS Monaco – PSG 3-1, în Ligue 1

Monegascii au deschis scorul după doar 4 minute prin Golovin, care a profitat de o nesincronizare în apărarea parizienilor.

În minutul 18 s-a făcut deja 2-0, după greșeala mare a lui Bitshiabu, căruia Diatta i-a furat mingea în careu, a pasat la Ben Yedder, care l-a învins pe Donnarumma cu un șut la colțul lung.

PSG a redus din diferență în minutul 39, centrarea lui Bernat în fața porții fiind reluată în plasă de Zaire-Emery, lăsat nemarcat.

Finalul primei reprize a decis și scorul partidei, același Ben Yedder reușind dubla în minutele de prelungire, după un șut care a lovit și bara înainte să intre în poartă.

Formația antrenată de Christophe Galtier se menține pe prima poziție a clasamentului, cu 54 de puncte, urmată de AS Monaco, cu 47 de puncte.