După ce Manchester United a învins Manchester City, într-o altă partidă a etapei cu numărul 20 din Premier League, Brighton a câștigat fără drept de apel în fața lui Liverpool, scor 3-0.

Jucatorii echipei LiverpoolFoto: Philip Bryan/ProSports / Shutterstock Editorial / Profimedia

Brighton – Liverpool 3-0, în etapa a 20-a din Premier League

Liverpool a fost surclasată la toate capitolele. Cu o posesie de 62%-38%, 16 ocazii de gol la 8 și 9 șuturi pe poartă față de doar două, echipa fostului jucător al lui CFR Cluj, Roberto De Zerbi, a predat o adevărată lecție de fotbal.

March a deschis scorul în minutul 47, după o recuperare a lui Mac Allister. Doar șase minute mai târziu, fotbalistul englez reușește dubla cu o execuție la care Alisson nu poate interveni.

Tabela a fost închisă de Welbeck, în minutul 81, când după o deviere a aceluiași March a ridiculizat apărarea „cormoranilor” și a marcat pentru 3-0.

Liverpool pierde a doua partidă consecutivă în Premier League, în schimb Brighton, după acest rezultat, depășește cu două puncte formația pregătită de Jurgen Klopp.