Manchester United a obținut o victorie foarte importantă în derbiul cu Manchester City, scor 2-1, în etapa cu numărul 20 din Premier League. Trupa lui Erik ten Hag a revenit spectaculos pe Old Trafford și s-a apropiat la un singur punct de marea rivală.

Pep GuardiolaFoto: Matt West / Shutterstock Editorial / Profimedia

Manchester United vs Manchester City 2-1

Intrat pe teren în minutul 57, Grealish a deschis scorul ('60) după o centrare foarte bună a lui De Bruyne.

În minutul 78, Bruno Fernandes a înscris după o pasă foarte bună a lui Casemiro. Golul a fost anulat inițial pentru că Rashford se afla în ofsaid și a influențat faza, dar reușita a fost validată cu ajutorul VAR.

Rashford a stabilit scorul final în minutul 82, după ce a marcat din pasa lui Garnacho.

În urma acestui rezultat (a cincea victorie consecutivă în campionat), „diavolii roșii” au acumulat 38 de puncte și au urcat pe locul al treilea, la un singur punct în spatele „cetățenilor” lui Pep Guardiola.