Olimpiu Moruțan, jucătorul român împrumutat de Galatasaray la Pisa, formație din Serie B, a înscris din nou în al doilea eșalon al fotbalului italian.

Olimpiu MorutanFoto: Live Media Publishing Group / Alamy / Alamy / Profimedia

După ce etapa trecută a marcat o dublă în victoria contra celor de la Cosenza (3-1), internaționalul român a punctat din nou pentru Pisa, după ce a profitat de o greșeală în defensiva adversă.

Olimpiu Moruțan - 3 goluri în ultimele două jocuri pentru Pisa

​Internaționalul român în vârstă de 23 ani a fost titular în meciul disputat sâmbătă împotriva celor de la Cagliari, iar mijlocașul a profitat de o gravă eroare în defensiva sarzilor.

„A fost meciul lui! Foarte inspirat. Toate acțiunile periculoase ale celor de la Pisa au pornit din picioarele lui și din imaginația lui.” - au scris cei de la tuttomercatoweb.com, care i-au acordat lui Olimpiu Moruțan nota 8.

Din păcate pentru echipa sa, Lapadula a restabilit egalitatea în minutul 67, iar meciul s-a încheiat cu scorul de 1-1.

Atât Moruțan, cât și celălalt internațional român, Marius Marin, au fost înlocuiți în minutele 72 și 73.

După 13 etape, Pisa este pe locul 11 cu un total de 15 puncte și se află la 4 puncte de zona de play-off.

Moruțan a fost de asemenea convocat de selecționerul Edi Iordănescu la echipa națională de fotbal a României, pentru partidele amicale cu Slovenia și Moldova.