Olimpiu Moruțan, transferat în această vară de Galatasaray la Pisa, în Serie B, a marcat o dublă pentru echipa sa în meciul câștigat pe teren propriu cu Cosenza, scor 3-1.

Olimpiu MorutanFoto: Live Media Publishing Group / Alamy / Alamy / Profimedia

Prima dublă pentru Moruțan în Serie B

Mijlocașul roman a reușit prima dublă în Serie B, reușind să marcheze în minutele 12 și 62. Masucci pentru Pisa (50) și D’Urso (82) pentru Cosenza au stabilit rezultatul final.

După această victorie, Pisa ocupă locul 13 în clasamentul Seriei B, cu doar 14 puncte acumulate în 12 meciuri.

Cea mai mare notă pentru Moruțan

Moruțan a primit nota 8, cea mai mare de pe teren, fiind desemnat jucătorul meciului de către italienii de la Tuttomercatoweb. Românul a părăsit terenul în minutul 69, fiind înlocuit de Tramoni.

La Pisa, Marius Marin a fost integralist, în timp ce Adrian Rus a rămas pe banca de rezerve.