Umilită în două rânduri de Silkeborg, FCSB a obținut o victorie foarte importantă împotriva echipei UTA Arad, scor 2-1. Meciul de pe Arena Națională a contat pentru etapa a 14-a din SuperLiga.

Nicolae DicaFoto: Kieran Cleeves / AP / Profimedia

Golurile echipei lui Nicolae Dică au fost marcate de Olaru ('16) și Compagno ('88, penalty). UTA a punctat prin Keșeru ('90+1).

În minutul 35, arbitrul Sebastian Colţescu a oprit meciul pentru două minute din cauza materialelor pirotehnice aprinse de ultraşii FCSB din Peluza Nord.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre FCSB și UTA Arad.

În urma acestui rezultat, FCSB a acumulat 17 puncte și ocupă locul 7 în clasament (la egalitate cu alte patru echipe, dar are cel mai bun golaveraj și două meciuri mai puțin disputate). De cealaltă parte, UTA Arad se află pe locul 12, cu 16 puncte.

Au evoluat echipele:

FCSB: Târnovanu - V. Creţu, Dawa, Tamm, Pantea - Cordea, Edjouma (Nikolov 78), Olaru – Omrani (Oaidă 55), Compagno (Miculescu 90), Fl. Coman (Oct. Popescu 78). Antrenor: Nicolae Dică

UTA Arad: Fl. Iacob - Vukcevic, Benga, Chindriş, Abeid (Dobrescu 70) - Anton, Cascini (Keseru 78) – Stahl (Jobello 46), R. Pop (Negoescu 69), Otele (Ubbink 69) – Postolachi. Antrenor: Ilie Poenaru.