​FC Barcelona a remizat pe terenul celor de la Sevilla, scor 1-1, rezultat care o ajută din plin pe Real Madrid, marea rivală a catalanilor. Trupa lui Xavi a jucat în superioritate numerică din minutul 64, dar oaspeții nu au putut să profite de acest lucru pe tabela de marcaj.

Barcelona, egal pe terenul celor de la FC SevillaFoto: Pressinphoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Gomez a deschis scorul pentru Sevilla în minutul 32, iar Araujo a egalat înainte de pauză (45').

Sevilla a jucat în inferioritate numerică începând din minutul 64, atunci când Kounde a fost eliminat după ce l-a lovit cu mingea în față pe Jordi Alba.

Duelul a făcut parte din runda cu numărul patru, fiind o restanță.

Remiza o ajută pe Real Madrid, formație care are cinci puncte avans tocmai față de Sevilla (în cazul unui succes, andaluzii s-ar fi apropiat la trei puncte de liderul din LaLiga).