După partida "vedetă" din etapa a XX-a a Ligii 1, FCSB - Rapid București, capitanul Cristi Săpunaru l-a acuzat pe Istvan Kovacs că i-a spus "că îl dă afară și din țară" dacă mai vociferează. Arbitrul a ieșit ulterior public și a explicat ce s-a întâmplat pe Arena Națională.

Cristi Sapunaru, duel verbal cu arbitrul Istvan KovacsFoto: Captura YouTube

Derbiul câștigat, miercuri seară, de FCSB (scor 3-1), nu a fost lipsit de incidente.

Pe lângă faptul că meciul a fost întrerupt în minutul trei, după ce ambele galerii au aruncat fumigene şi petarde pe teren, iar Jandarmeria a aplicat sancţiuni în valoare totală de 26.230 de lei, Cristi Săpunaru, căpitanul giuleștenilor, și arbitrul Istvan Kovacs au intrat în conflict.

După partida de miercuri, Săpunaru a dezvăluit că Istvan Kovacs l-a amenințat că "îl poate da afară și din țară”.

Ulterior, arbitrul a ieșit public și și-a asumat o poziție oficială.

"Oricum, meciul meu este înregistrat și nu aș vrea să-l fac de rușine publicând discuția dintre mine și dânsul în momentul în care mă amenință spunând: «Până la capăt, n-o scoți cu mine! Îți arăt eu, o să vezi!»", a declarat Istvan Kovacs, conform GSP.

Pe Arena Națională, FCSB a marcat prin Tănase ('14, '90+3 penalty) și Ianis Stoica ('90+6), în timp ce Rapid a punctat prin Săpunaru ('45+6 penalty).

În minutul 77, Junior Morais (Rapid) a fost eliminat după ce a primit al doilea cartonaș galben.