Freiburg a condus la pauză cu 6-0 pe Borussia Monchengladbach, în meciul disputat, duminică, în deplasare, în etapa a XIV-a şi a stabilit un record în Bundesliga. Cele două echipe nu au mai înscris până la finalul întâlnirii.

Golurile au fost marcate de Eggestein '2, Schade '5, Lienhart '12, Hofler '19, Holer '25 şi Schlotterbeck '37.

Niciodată în istoria primei ligi germane nu s-a mai înregistrat un asemenea scor în favoarea echipei vizitatoare, potrivit lequipe.fr.

Gladbach a condus cu 6-0 la pauză într-un meci disputat cu Braunschweig, în octombrie 1984, dar pe teren propriu.

Aceasta a fost prima înfrângere suferită de gazde pe Borussia Park, în acest sezon. Anterior, ultima victorie a lui Freiburg pe terenul Borussiei a avut loc în 1995.

Borussia Monchengladbach a primit zece goluri în doar o săptămână, după ce a pierdut şi jocul precedent, scor 4-1, la FC Koln.

Într-un alt meci, VfB Stuttgart a remizat, pe teren propriu, scor 2-2, cu Hertha Berlin, după ce a condus cu 2-0 (Marmoush '15, Forster '19 / Jovetic '40, '76).

*sursă: Twitter Bundesliga