Gaz Metan Mediaș a obținut o victorie foarte importantă în fața echipei Dinamo București, vineri, în primul meci al etapei a 12-a din Liga 1, scor 2-1. Eroul partidei a fost Ronaldo Deaconu, care a marcat două goluri superbe cu execuții din afara careului.

Gaz Metan a condus cu 2-0 grație "dublei" lui Ronaldo Deaconu. Acesta a deschis scorul în minutul 36, cu unșut puternic de la aproximativ 30 de metri, și a înscris al doilea gol în minutul 38, învingându-l pe Eșanu cu un lob superb din afara careului.

Ivanovski a înscris pentru Dinamo ('84) dintr-un penaltycontroversat (Moldoveanu a căzut ușor în careu după un duel cu Yuri).

• În urma acestui rezultat, Gaz Metan acumulează 11 puncte și se află pe locul 11, în timp ce Dinamo se află în subsolul clasamentului: pe 15, cu doar șapte puncte.

• Ultimul succes al grupării bucureștene datează din data de 2 august 2021, atunci când alb-roșii au trecut cu 3-1 de Academica Clinceni.

Au evoluat echipele:

Gaz Metan: Vâlceanu - Moura, Matricardi, Yuri, Trif - Alceus, F. Junior - Horşia, Deaconu (Chamed '79), Grădinaru (Morar '79) - Sarr (Filip '71). Antrenor: Ilie Poenaru

Dinamo: Eşanu - Creţu, Pinto, Popa, Filip - Itu (Măgureanu '65), Răuţă (Radu '66), Matei - Sorescu (Moldoveanu '46), Ivanovski, Torje (Amzar '72). Antrenor: Mircea Rednic.