Ana Bogdan s-a oprit în optimile turneului „WTA 125” de la Lleida, după ce a fost învinsă în trei seturi de Mayar Sherif, scor 3-6, 6-4, 1-6.

Ana BogdanFoto: Corine Sciboz / Zuma Press / Profimedia

Ana Bogdan, învinsă de Mayar Sherif în optimi la Lleida

Ana Bogdan a fost eliminată joi în optimile turneului WTA de la Lleida.

Jucătoarea clasată pe locul 64 în ierarhia mondială a fost învinsă de Mayar Sherif (72 WTA), în urma unui meci ce a durat două ore și 14 minute.

Favorită numărul opt la Lleida, Ana Bogdan a luat doar trei gameuri în primul set, însă a revenit în actul secund, pe care l-a încheiat cu break.

Din păcate însă, românca a fost dominată în setul decisiv, pe care l-a cedat cu 6-1.

În optimi, Mayar Sherif va înfrunta câștigătoarea duelului dintre Emma Navarro (23 WTA) și Elizabeth Mandlik (123 WTA).

Pentru parcursul de la acest turneu, Ana Bogdan va fi recompensată cu 1.740 de euro și 15 puncte în clasamentul WTA de simplu.

Aflat la a doua ediție, turneul Catalonia Open s-a mutat de la Reus la Lleida (Spania). Face parte din categoria „WTA 125”, se joacă pe zgură și oferă premii totale în valoare de 115.000 de dolari. Campioana en-titre este Sorana Cîrstea.