VIDEO JO 2020: România ratează calificarea în sferturi după 0-0 cu Noua Zeelandă

de L.V.A.     HotNews.ro
Miercuri, 28 iulie 2021, 10:40 Sport | Fotbal

Romania vs Noua Zeelanda la JO 2020
Naționala de fotbal U23 a României părăsește turneul de fotbal de la JO Tokyo 2020 după un egal alb în fața Noii Zeelande. Tricolorii aveau nevoie de victorie pentru calificarea în sferturile competiției.

România a fost dominată în ceea ce privește posesia (41% vs. 59% pentru Noua Zeelandă), dar a avut marile ocazii ale partidei. Trupa lui Mirel Rădoi nu a înscris și astfel a pierdut calificarea în sferturi în dauna Noii Zeelande.

Deși au terminat cu același număr de puncte cu Noua Zeelandă, tricolorii nu s-au calificat din grupă pentru că la Jocurile Olimpice golaverajul este luat în calcul înaintea rezultatelor directe.

În celălalt meci din grupa B, Coreea de Sud a zdrobit Honduras, scor 6-0, și s-a calificat de pe primul loc. Coreeni și neo-zeelandezii vor înfrunta locul 1 sau 2 din grupa A, unde se află Japonia, Africa de Sud, Mexic și Franța.

Aici poți vedea un rezumat al partidei:
Sursa video: Eurosport

Au evoluat:

România:
12.Aioani – 15. Chindriş (16. Deaconu ’78), 6. Ghiţă, 17. R. Grigore – 14. Raţiu, 8. M. Marin (c),18. Dulca (10. Ciobanu ’78), 3. Fl. Ştefan – 13. Florescu (21. Sefer ’87), 19. Sîntean (9. Ganea ’59), 20. Dobre (11. V. Gheorghe ’78). Selecţioner: Mirel Rădoi.

Noua Zeelandă:
1. Woud – 17. Eliott (15. Ingham ’46), 16. Stensness, 4. Pijnaker, 3. Cacace – 7. Just, 10. Stamenic, 8. Bell, 11. Champness (12. McCowatt ’46) – 9. Wood, 19. Garbett (6. Lewis ’73). Selecţioner: Danny Hay.

Tricolorii s-au aflat la prima participare la turneul olimpic de fotbal după 57 de ani.

În primul meci al turneului de fotbal de la Tokyo, trupa lui Mirel Rădoi a învins Honduras, scor 1-0, pentru ca în al doilea, sud-coreeni să ne învingă categoric, scor 0-4.

Clasamentul grupei B

1. Coreea de Sud (10-1 golaveraj) 6 puncte
2. Noua Zeelandă (3-3) 4
3. România (1-4) 4
4. Honduras (3-9) 3.

Desfășurarea partidei România - Noua Zeelandă

Final de partidă la Sapporo. Tricolorii nu reușesc să înscrie în fața Noii Zeelande și ratează calificarea în sferturi.

Patru minute suplimentare sunt arătate de la margine.

'90 Deaconu șutează pe lângă poartă după o pasă a lui Ganea.

'89 Stamenic fragmentează jocul și ia galben.

'87 Sefer intră în locul lui Florescu.

'79 Triplă schimbare la România: Intră Ciobanu, Deaconu și Valentin Gheorghe, ieșind Dobre, Chindriș și Dulca.

'71 Andrei Rațiu primește o centrare perfectă dar lovitura sa de cap este apărată de Woud.

'60 Marius Marin trimite cu capul foarte periculos dar în brațele portarului neo-zeelandez.

'59 Intră Ganea și iese Sîntean.

'54 Cacace șutează peste poartă de la marginea careului.

'46 La Noua Zeelandă intră Ingham și McCowatt, ieșind Elliot și Champness.

Neo-zeelandezii au lovitura de începere a celei de-a doua reprize.

Pauză la Sapporo. Români este la egalitate cu Noua Zeelandă, ambele echipe având ocazii importante.

'45+1 Florin Ștefan trimite o centrare bună dar Sîntean nu ajunge la minge ”în gura porții”.

'42 Elliot intră prin alunecare la Florin Ștefan și primește galben.

'37 Wood trimite cu capul pe poartă dar Aioani apără. Mingea îi revine neo-zeelandezului dar acesta trimite o minge înaltă în bară.

'33 Florescu trimite un șut peste poartă de la mare distanță.

'31 Aioani scoate o mingea grea trimisă pe jos, din lovitură liberă, de Wood.

'30 Marco Dulca ia și el galben pentru o intrare imprundentă la Bell.

'28 Chindriș ia cartonaș galben.

'19 Florin Ștefan prinde un culoar liber dar șutează peste poarte din afara careului.

'15 Grigore pierde balonul aproape de propriul careu dar intervenția lui Ghiță îi salvează pe tricolori.

'11 Florescu ia pe cont propriu o acțiune în banda dreaptă și reușește un șut la colțul scurt în bară.

România are lovitura de începere.

Se intonează cele două imnuri.

La Jocurile Olimpice, golaverajul este luat în calcul înaintea rezultatelor directe.

10950 vizualizari

• +18 (20 voturi)
    Inainte de Meci ar trebui ca Radoi (Miercuri, 28 iulie 2021, 10:44)

un domn [utilizator]

Sa isi scrie Demisia. In caz de Infrangere sa o transmita urgent la FRF, cu Solicitarea de a fi demis si presedintele FRF
      Oare ? (Miercuri, 28 iulie 2021, 18:47)

danmarian [utilizator] i-a raspuns lui un domn

"un domn" - Chiar credeti ca "sefutzu" de ;a FRF isi va da vreodata demisia ? Never ! Doar L-a "infipt" acolo marele "pinochio" - Ponta - Tonta Mincinosul ! Ca FRF este o sursa inepuizabila de PARALE - libere la furat ! Clar ? Oare cat "ia" pinochio ?
  • +20 (20 voturi)
    Echipa Romaniei (Miercuri, 28 iulie 2021, 12:04)

JijiKent [utilizator]

este varza cu Ratzoi
    • +8 (8 voturi)
      Cate goluri a marcat... (Miercuri, 28 iulie 2021, 13:45)

Bibishor [utilizator] i-a raspuns lui JijiKent

... echipa de fotbal a Romaniei in Japonia??
      ZERO...
  • +27 (27 voturi)
    Jalnic! (Miercuri, 28 iulie 2021, 12:25)

pison [utilizator]

Suntem jalnici!!!
    Chiar nu vede nimeni in ce hal se prezinta aceasta echipa? Jucatori sub 23 de ani parca ar avea 40, abia se misca. sau nascut obositi, nu sunt in stare sa faca o preluare, sare mingea din ei ca din coltul mesei, in schimb sau vopsit la par!!!! Daca oficiali COSR, nu au aflat inca, ''jucatorii'' astia reprezinta Romania. De FRF nu este cazul sa vorbim, ca nu exista, iar comentatorii de la TVR si Eurosport...nu stiu la ce meciuri se uita, pentru ca au numai comentarii pozitive la prestatiile jalnice ale ''jucatorilor''. Nimeni nu vede nimeni nu aude, suntem in tara nimanui!!!!
    • +6 (6 voturi)
      Aha! De aia! (Miercuri, 28 iulie 2021, 13:40)

Jolly Roger [utilizator] i-a raspuns lui pison

Trebuia sa fie o explicatie pentru toate titlurile astea cu "rateaza finala", "rateaza medalia" etc.

N-am văzut meciul (meciurile), dar inteleg ca după presă și după comentariile tv noi eram marii favoriti si intreaga planeta se astepta sa venim cu aur pe linie și cand colo, ce sa vezi... Pușca și cureaua lata, ce voinici eram odată!
  • +16 (16 voturi)
    Dar noi romanii sintem cei mai tari.... (Miercuri, 28 iulie 2021, 13:23)

mike123 [utilizator]

In freze si in fitze!
    Incepind cu Mister (?) radoi!
    Plus ca detinem recordul la pase inapoi si - daca se poate - si mai inapoi...chiar in propria poarta!
  • -5 (7 voturi)
    La doar un gol de sferturi! Pt noi sunt campioni! (Miercuri, 28 iulie 2021, 13:37)

Miky60 [utilizator]

Am fost atat de aproape! Doar un gol ne trebuia si eram in sferturi... Atat de aproape... Daca intra in poarta sutul lui Florescu, au fost cativa mimimetrii!
    Rezultatul final este doar un scor! Pentru noi, ei sunt campioni!
      mimimetrii (Miercuri, 28 iulie 2021, 14:55)

di livio [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

incorect, poate vruseși să zici minimetrii, e cu totu altceva
  • +10 (10 voturi)
    eroare in articol (Miercuri, 28 iulie 2021, 13:38)

Casargoz [utilizator]

Se zice ca tricolorii aveau nevoie de victorie
    eu cred ca aveau nevoie de jucatori
    :) (Miercuri, 28 iulie 2021, 13:43)

sentenced [utilizator]

Pe langa faptul ca nu ne-am calificat, pe marcatorul singurului gol la aceasta olimpiada pentru nationala Romaniei il cheama Elvin Oliva. :))
  • +4 (4 voturi)
    Romania Rateaza (Miercuri, 28 iulie 2021, 13:44)

Martinezu [utilizator]

RR ar fi mereu potrivit si actual, chiar aduce a o marca foarte celebra.
    Sa fie trecut si pe tricouri alaturi de stema nationala.!
  • +7 (7 voturi)
    o ce dor, ce chin, ce jale (Miercuri, 28 iulie 2021, 13:55)

disraeli [utilizator]

fotbalul romanesc in anul de gratie 2021. dar daca era d-l Gigi in tribuna, dadea un telefon si il scotea pe Radoi din impas.
    Blat cu fotbalul și cu onoarea (Miercuri, 28 iulie 2021, 14:17)

Koczka [utilizator]

Radoi isi mai adaugă un "succes" la CV. Nici macar in acest ultim meci nu a reușit sa implementeze o strategie pentru victorie. Chiar nu am înțeles de ce ne apăram si mai ales de ce trageam de timp chiar in repriza a doua si de ce doar ultimele 15 minute a făcut schimbări mai ofensive.
    Strategia asta de găină înainte de taiere nu a condus la nimic.
    O 'mențiune' speciala pentru Dobre, un jucător inutil echipei inbtoate cele trei meciuri, nu știu ce îl recomanda sa evolueze ca titular, in timp ce Deaconu, un suteur redutabil nu a fost utilizat decât 15 minute.
    Sa va fie rușine !
      "...nu știu ce îl recomanda..." (Miercuri, 28 iulie 2021, 19:20)

Bibishor [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

...il recomanda "famiglia"...
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 28 iulie 2021, 14:20)

[anonim]

• +3 (3 voturi)
    Nici daca jucau cu (Miercuri, 28 iulie 2021, 14:46)

/ [utilizator]

reprezentativa Vaticanului nu se calificau.
  • +3 (5 voturi)
    Mda (Miercuri, 28 iulie 2021, 14:54)

TheFaime [utilizator]

Romania nu a ratat nimic! Noi nu ne-am mai calificat la un turneu final de nici nu mai stiu cand. Asa ca nu putem spune: Romania a ratat. Noi nu avem obiecte, nu avem realizari, deci implicit nu avem ce rata. Putem in schimb sa spunem, Romania is pastreaza acelasi traseu/parcurs de N ani
  • +4 (6 voturi)
    dupa razboi..... (Miercuri, 28 iulie 2021, 15:08)

vodatepes [utilizator]

Multe comentari dupa razboi..... O avea vina lui Radoi dar uitati-va cu ce echipa a mers acolo. Marile ( mici in realitate) echipe de fotbal din Romania nu a dat drumu la nationala la jucatori. A fost o nationala incropita cu ajutorul cublurilor din tara care s-au gandit la tara la Romania. Steaua, Craiova, CFR nu a dat drumu la jucatori la nationala. Au spus ca ei au meciuri de calificare in cupele europene. Se vede valoare lor CFR se chinuie cu o echipa de mina a 2 din Gibraltar care mai mai sa ii bata, Steaua la fel Craiova a luat si bataie. Nu ne-am facut de rusine la olimpiada de rusine s-au facut marile cubluri , bani bani bani atat au in cap in frunte cu Becali si restul ....