Naționala de fotbal U23 a României părăsește turneul de fotbal de la JO Tokyo 2020 după un egal alb în fața Noii Zeelande. Tricolorii aveau nevoie de victorie pentru calificarea în sferturile competiției.

Romania vs Noua Zeelanda la JO 2020Foto: ASANO IKKO / AFP / Profimedia

România a fost dominată în ceea ce privește posesia (41% vs. 59% pentru Noua Zeelandă), dar a avut marile ocazii ale partidei. Trupa lui Mirel Rădoi nu a înscris și astfel a pierdut calificarea în sferturi în dauna Noii Zeelande.

Deși au terminat cu același număr de puncte cu Noua Zeelandă, tricolorii nu s-au calificat din grupă pentru că la Jocurile Olimpice golaverajul este luat în calcul înaintea rezultatelor directe.

În celălalt meci din grupa B, Coreea de Sud a zdrobit Honduras, scor 6-0, și s-a calificat de pe primul loc. Coreeni și neo-zeelandezii vor înfrunta locul 1 sau 2 din grupa A, unde se află Japonia, Africa de Sud, Mexic și Franța.

Aici poți vedea un rezumat al partidei:

Sursa video: Eurosport

Au evoluat:

România: 12.Aioani – 15. Chindriş (16. Deaconu ’78), 6. Ghiţă, 17. R. Grigore – 14. Raţiu, 8. M. Marin (c),18. Dulca (10. Ciobanu ’78), 3. Fl. Ştefan – 13. Florescu (21. Sefer ’87), 19. Sîntean (9. Ganea ’59), 20. Dobre (11. V. Gheorghe ’78). Selecţioner: Mirel Rădoi.

Noua Zeelandă: 1. Woud – 17. Eliott (15. Ingham ’46), 16. Stensness, 4. Pijnaker, 3. Cacace – 7. Just, 10. Stamenic, 8. Bell, 11. Champness (12. McCowatt ’46) – 9. Wood, 19. Garbett (6. Lewis ’73). Selecţioner: Danny Hay.

Tricolorii s-au aflat la prima participare la turneul olimpic de fotbal după 57 de ani.

În primul meci al turneului de fotbal de la Tokyo, trupa lui Mirel Rădoi a învins Honduras, scor 1-0, pentru ca în al doilea, sud-coreeni să ne învingă categoric, scor 0-4.

Clasamentul grupei B

1. Coreea de Sud (10-1 golaveraj) 6 puncte

2. Noua Zeelandă (3-3) 4

3. România (1-4) 4

4. Honduras (3-9) 3.

Desfășurarea partidei România - Noua Zeelandă

Final de partidă la Sapporo. Tricolorii nu reușesc să înscrie în fața Noii Zeelande și ratează calificarea în sferturi.

Patru minute suplimentare sunt arătate de la margine.

'90 Deaconu șutează pe lângă poartă după o pasă a lui Ganea.

'89 Stamenic fragmentează jocul și ia galben.

'87 Sefer intră în locul lui Florescu.

'79 Triplă schimbare la România: Intră Ciobanu, Deaconu și Valentin Gheorghe, ieșind Dobre, Chindriș și Dulca.

'71 Andrei Rațiu primește o centrare perfectă dar lovitura sa de cap este apărată de Woud.

'60 Marius Marin trimite cu capul foarte periculos dar în brațele portarului neo-zeelandez.

'59 Intră Ganea și iese Sîntean.

'54 Cacace șutează peste poartă de la marginea careului.

'46 La Noua Zeelandă intră Ingham și McCowatt, ieșind Elliot și Champness.

Neo-zeelandezii au lovitura de începere a celei de-a doua reprize.

Pauză la Sapporo. Români este la egalitate cu Noua Zeelandă, ambele echipe având ocazii importante.

'45+1 Florin Ștefan trimite o centrare bună dar Sîntean nu ajunge la minge ”în gura porții”.

'42 Elliot intră prin alunecare la Florin Ștefan și primește galben.

'37 Wood trimite cu capul pe poartă dar Aioani apără. Mingea îi revine neo-zeelandezului dar acesta trimite o minge înaltă în bară.

'33Florescu trimite un șut peste poartă de la mare distanță.

'31 Aioaniscoate o mingea grea trimisă pe jos, din lovitură liberă, de Wood.

'30 Marco Dulca ia și el galben pentru o intrare imprundentă la Bell.

'28 Chindriș ia cartonaș galben.

'19 Florin Ștefan prinde un culoar liber dar șutează peste poarte din afara careului.

'15 Grigore pierde balonul aproape de propriul careu dar intervenția lui Ghiță îi salvează pe tricolori.

'11 Florescu ia pe cont propriu o acțiune în banda dreaptă și reușește un șut la colțul scurt în bară.