Explicațiile lui Mirel Rădoi după ce România a fost învinsă categoric cu 4-0 de Coreea de Sud la JO 2020

de A.I.     HotNews.ro
Duminică, 25 iulie 2021, 17:19 Sport | Fotbal


Mirel Radoi
Foto: Paul ELLIS / AFP / Profimedia
Coreea de Sud i-a administrat României o înfrângere severă la Jocurile Olimpice de la Tokyo, asiaticii câștigând cu 4-0 un meci contând pentru turneul de fotbal din cadrul JO 2020. La finalul duelului, Mirel Rădoi a oferit unele explicații pentru ceea ce s-a întâmplat duminică pe teren.

Mirel Rădoi: "Am suferit o lecţie de fotbal"
  • "Cele două greşeli personale, cartonaşul roşu, în primul rând şi, după aceea, autogolul au contat enorm în acest meci. Ne-a fost predată o lecţie de fotbal, o lecţie de mentalitate. Până la urmă am jucat două meciuri pentru o finală, al treilea, aşa că nu avem altceva de făcut decât să mergem şi să câştigăm ultima partidă.
  • Sunt foarte multe echipe care au câştigat prima partidă din grupă şi după nu s-au calificat mai departe. Sper să nu fie rândul nostru, sper să fie încă o reuşită a naţionalei României, important este că am ajuns...
  • Indiferent ce se întâmpla în seara asta, tot meciul cu Noua Zeelandă putea să fie decisiv. Din punctul ăsta de vedere, am vrut o finală, o avem. Va trebuie să schimbăm câteva lucruri din mers cred că cea mai importantă problemă este cea din punct de vedere fizic, să recuperăm jucătorii cât mai repede.
  • Din punct de vedere psihologic îi vom remonta pe jucători, va trebui să vedem cât de repede îi putem remonta din punct de vedere fizic.
  • Aici este marea noastră problemă, dar nu avem ce să facem, trebuie să mergem în continuare pozitivi, chiar dacă rezultatul din seara asta nu arată aşa ceva.
  • Am suferit o lecţie de fotbal, o lecţie de mentalitate, o umilință în seara asta. Trebuie să vedem cum facem să trecem cât mai repede peste asta, dar din punct de vedere psihologic sunt sigur că o să trecem.
  • Va trebui să recuperăm jucătorii cât mai repede, să facem o evaluare a celor care pot juca această finală" - Mirel Rădoi, la TVR1.
Rezumatul partidei dintre România și Coreea de Sud:
Sursa video: Eurosport


De știut:
  • În urma înfrângerii severe de duminică, naționala României se află pe ultimul loc în clasament.
  • Calculele calificării sunt simple: naționala lui Mirel Rădoi merge în sferturi doar cu o victorie în meciul cu Noua Zeelandă.
  • La Jocurile Olimpice există o regulă aparte: golaverajul este luat în calcul înaintea rezultatelor directe.
Au evoluat echipele:

România: Aioani – Ghiţă, M. Marin, 4. Paşcanu – I. Gheorghe, Ciobanu (Florescu '76), Dulca (T. Băluţă '77), Boboc (R. Grigore '64) – Sefer (V. Gheorghe '56), G. Ganea (Sîntean '56), Dobre. Selecţioner: Mirel Rădoi;

Coreea de Sud: Song Bumkeun – Seol Youngwoo, Park Jisu, Jeong Taewook, Kang Yoonseong – Lee Donggyeong (Kim Jinkyu '79), Jeong Seungwon (Jung Seungwon '46), Won Dujae, Lee Dongjun (Song Mingyu '65) – Um Wonsang – Hwang Uijo (Lee Kangin '79. Selecţioner: Kim Hakbum.

Clasamentul Grupei B

1. Coreea de Sud (4-1 golaveraj) 3 puncte
2. Honduras (3-3) 3
3. Noua Zeelandă (3-3) 3
4. România (1-4) 3.

Vor avea loc miercuri:

Ora 11:30 - Sapporo: România - Noua Zeelandă
Ora 11:30 - Yokohama: Coreea de Sud - Honduras.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16500 vizualizari

  • +38 (42 voturi)    
    Nationala de fotbal a romaniei (Duminică, 25 iulie 2021, 17:38)

    pinguinu [utilizator]

    M-as duce si eu intr-o excursie gratis pana in Japonia (n-am fost niciodata, dar tare mi-as dori), ca stiu si eu fotbal: daca se loveste mingea de mine, dau si eu in ea!

    Cum facem?
    • +34 (34 voturi)    
      Deja (Duminică, 25 iulie 2021, 18:01)

      Tomesteanul [utilizator] i-a raspuns lui pinguinu

      manifești calități pentru a juca pentru echipa națională
      • +8 (10 voturi)    
        Mai ales (Duminică, 25 iulie 2021, 21:11)

        mimiloi [utilizator] i-a raspuns lui Tomesteanul

        daca va faceti freza si va vopsiti cu suvite blonde, va lasati barba si aveti aspect de hipster veti avea sanse reale.
    • +27 (29 voturi)    
      pedeapsa minima (Duminică, 25 iulie 2021, 18:33)

      ivana.tiberiu1375394274205 [utilizator] i-a raspuns lui pinguinu

      Dupa toata patania istorica a infrangerii cu Coreea de Sud sa spui ca antrenor ca ai primit o lectie de fotbal de la coreeni te acuzi in cel mai inalt grad in sensul ca tu ce lectii le-ai predat? Ce i-ai invatat sa se distreze la Tokyo pe banii nostri, sa poarte costume si pantofi scumpi. Pedeapsa minima pe care ar trebui sa o primeasca intreaga delegatie de fotbal este sa restituie toti banii cheltuiti pentru deplasarea si statul la Tokyo pentru efortul depus ca sa reprezinte cu cinste Romania. Toata FRF trebuie executata si trasa in teapa ca pe vremea lui Tepes Voda nu mustruluita verbal intr-o sedinta. Sunt sporturi care ne fac cinste si care primesc putini bani. Fetele au fost ieri campioane europene la tenis de masa si probabil multi bani de deplasare i-au dat parintii
    • -7 (27 voturi)    
      Sincer, la ce va asteptati? (Duminică, 25 iulie 2021, 19:24)

      Sympa [utilizator] i-a raspuns lui pinguinu

      Sincer, la ce va asteptati?

      Ati ales securismul...acum trimiteti securistii sa bata Coreea de Sud.
      Cand ati avut alegeri pentru FRF, ati avut de ales intre un membru al Generatiei de Aur, cu capacitati organizatorice recunoscute international (Director UEFA), si un #rezist/securist de moda noua, care nu stie nici fotbal nici organizare.
      A castigat - cu votul vostru - securistul. Acum, luati rezultatele, luati cu polonicul!
      • -2 (4 voturi)    
        l-au arestat pe Gică Popescu (Duminică, 25 iulie 2021, 22:46)

        di livio [utilizator] i-a raspuns lui Sympa

        cu o zi înainte de alegerile FRF...numa că pe szeku nu-i alege nime, își bagă ei cozile unde nu le ferbe oala...și îs proști de bubuie, distrug tot ce ating, inclusiv fotbalu...dovadă Burleanu
        • +1 (3 voturi)    
          Nu vei avea fotbal cu vechile glorii. (Luni, 26 iulie 2021, 8:25)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui di livio

          Dacă vrem o echipă de fotbal performantă, trebuie să o antreneze antrenori noi. Vechile glorii pot privi din tribune cum se joacă acum fotbal. Dacă vom juca cum au jucat vechile glorii, vom avea ce avem acum. Deci lasă-l pe Gică Popescu să-și vadă de ce știe(poker, păcănele, cafele) și să avem jucători care să joace fotbal. Poate ar trebui și jurnaliștii să nu le mai găsească scuze și să-i facă vedete când se împiedică de minge.
          • +1 (3 voturi)    
            Sigur, performanta vine cu loserii actuali! (Luni, 26 iulie 2021, 15:57)

            Sympa [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

            Sigur, performanta vine cu loserii actuali! Asa scrie in doctrina facebuci pentru talibani exotici (#rezisti/securisti romanesti).
            (hahaha, te-ai si plusuit!)
    • +1 (3 voturi)    
      Nici măcar cluburile din RO n-au dat jucători (Duminică, 25 iulie 2021, 22:40)

      Propinatiu [utilizator] i-a raspuns lui pinguinu

      Dezastru previzibil, dar presa a tăcut chitic. Mirel Rădoi trebuia să demisioneze când a înţeles că va fi trimis la Tokyo să apere imaginea României cu oaste de strânsură. Acum, nu vor primi decoraţii şi laudele presei decât Ministerul Sportului şi Federaţia.
      • 0 (0 voturi)    
        Despre ce imagine a Romaniei vorbim?? (Luni, 26 iulie 2021, 10:45)

        Denulu [utilizator] i-a raspuns lui Propinatiu

        Romania nu s-a mai calificat la Olimpiada din 1964, Radoi nu avea absolut nici o imagine de aparat!

        Ca termen de comparatie, Coreea de Sud nu a ratat nici o calificare la Olimpiada din 1988 incoace (cand au fost gazde), iar in Londra au chiar luat medalie!
    • +2 (2 voturi)    
      simplu, prin licitatie (Luni, 26 iulie 2021, 6:27)

      ivana.tiberiu1375394274205 [utilizator] i-a raspuns lui pinguinu

      Este simplu, un test inainte daca stii sa dai in minge cand mingea se loveste de tine apoi pentru toti acesti jucatori amatori licitezi locurile pentru deplasarea la Tokyo. Cine da mai mult sa mearga in excursie la JO din Japonia. Ar fi facut si statul român un ban
    • 0 (0 voturi)    
      Rădoi vorbește mult. (Luni, 26 iulie 2021, 8:18)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui pinguinu

      Și nu face nimic.
    • 0 (0 voturi)    
      sa stii ca deja promiti: (Luni, 26 iulie 2021, 10:20)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui pinguinu

      fata de ce ,,talente' avem acum la nationala, tu ai un mare avantaj: intelegi cum functioneaza jocul de fotbal.
      Antrenorul si jucatorii se pare ca inca nu inteleg cum se joaca fotbalul si ce presupune el.
  • +20 (22 voturi)    
    Sareau ca iepurii ieri (Duminică, 25 iulie 2021, 18:12)

    Carcalete [utilizator]

    Se bucurau de parca au castigat cupa. Azi nu e ieri...
    O nationala de amatori plecati in excursie.
  • +25 (29 voturi)    
    Analfabeții afară! (Duminică, 25 iulie 2021, 18:21)

    Ciprian1791 [utilizator]

    Analfabetul ăsta cu pene n-avea ce căuta pe la loturile naționale! Nu înțelegem asta și ne tot costă! Primește o căciulă de bani și el își bate măciuca de contribuabilul român! Marș acasă cioflingarul dracului și tu și cioclul ăla de la FRF..... N-aveți nicio treabă cu fotbalul de performanță!
  • +13 (21 voturi)    
    Radoi este Ciuma Rosie pentru Noi (Duminică, 25 iulie 2021, 18:23)

    un domn [utilizator]

    Ca sa fie Clar!
    Idem Burleanu ( Foarte Mare Magar aka fmm)
  • +18 (22 voturi)    
    DEMISIA !!!!! (Duminică, 25 iulie 2021, 18:27)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ....
    • +1 (3 voturi)    
      Al catelea antrenor isi da demisia si ai nostri (Duminică, 25 iulie 2021, 22:59)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      tricolori tot la fel de prost joaca?
      Baieti s-au dus pana in Japonia sa le vada curul calea . . .
  • +20 (22 voturi)    
    radoi (Duminică, 25 iulie 2021, 18:28)

    aero [utilizator]

    daca avea o urma de bun simt, isi dadea demisia dupa rusinea cu Armenia! Acum Corea de Sud, maine Andorra, San Marino etc...Dar, invata baiatul, asa a zis Burleanu! A fost numit selectionerul Romaniei ca sa invete!!! Rusine ne e noua, lor (FRF si selectionerului) NU.
  • +18 (20 voturi)    
    :) (Duminică, 25 iulie 2021, 18:37)

    rei [utilizator]

    asa Mirele....asta e meci la sacrificiu.....rezultatul pare ca
    a fost 2-2, insa trebuia sa-i inveti pe jucatori sa inscrie in cealalta poarta.....golurile in propria poarta se pun tot la adversar
  • +8 (8 voturi)    
    La misto (Duminică, 25 iulie 2021, 19:55)

    cccrrr [utilizator]

    Noi daca tot am venit sa jucam la misto la olimpiada mai bine faceau un concurs cu tragere la sorti din randul suporterilor pentru jucatori si antrenori. Mai beneficiau si altii de concedii platite prin tari exotice. Probabil ca le-a fost frica la FRF ca s-ar fi putut face ceva rezultate asa. In rest, baietii mai trebuie sa-si lustruiasca lemnele ca sare mingea aia din ei de zici ca are colturi.
  • +11 (11 voturi)    
    Nu ar trebui (Duminică, 25 iulie 2021, 20:12)

    moima [utilizator]

    sa ne mire... fotbalistii nostri sunt bagati pe pile si pe tranzactii. Niste cocalari betivi si afemeiati care sparg cluburile si prafuiesc oglinzile prin bai....

    in intern cam tot fotbalu e aranjat... sa spui ca e competitie e o gluma proasta. cand scoatem capu afara ni se vede valoarea reala :)))

    ma intreb daca aveam un pic de demnitate si furam mai putin, cat de departe eram acum ca natie si ca membru ue?
  • +8 (8 voturi)    
    suntem praf, (Duminică, 25 iulie 2021, 20:44)

    TipTop [utilizator]

    la orice nivel,,,ultima tara din europa de est ,demisia ca vine altul la fel de prost,
  • +10 (12 voturi)    
    rautaciosilor (Duminică, 25 iulie 2021, 21:20)

    tcvl [utilizator]

    așa e lumea , rea. Dar uită faptul că la Euro2020 care tocmai s-a incheiat, nu ne-a bătut nimeni :)
  • +4 (4 voturi)    
    pacat (Luni, 26 iulie 2021, 0:02)

    razeshu [utilizator]

    Pacat ca antrenorul e un fost fundas, s-a vazut ca a imprimat o tactica defensiva acestei echipe pline de individualitati de marca in atac.
    Dupa inscrierea primului gol de catre echipa noastra le-a ordonat sa faca pasul in spate sa joace la pastrarea rezultatului si asta ne-a costat :)
    Au lipsit si suporterii nostri e adevarat si doar se stie ca fara huiduieli ai nostri nu transpira ca incep sa le miroasa tricourile a alcool si nu se mai disting bine tatuajele.
    Vrbind de tatuaje - i-am surclasat clar pe adversari, cu siguranta nici nu s-au putut bucura de rezultatul final, probabil la vestiar au inceput sa se faca unii pe altii cu marker-ul sa nu mai iasa ca sarakii in fata reporterilor.