Naționala României a fost învinsă categoric la Hashima de Coreea de Sud, scor 0-4, în a doua etapă a grupelor din cadrul turneului de fotbal de la JO Tokyo. Ion Gheorghe a fost eliminat înainte de pauză, iar Marius Marin și Ciobanu și-au trimis mingea în proprie poartă.

Romania vs Coreea de Sud, la JO 2020Foto: SHINJI AKAGI / AFP / Profimedia

Explicațiile lui Mirel Rădoi după ce România a fost învinsă categoric cu 4-0 de Coreea de Sud la JO 2020

• În urma înfrângerii severe de duminică, naționala României se află pe ultimul loc în clasament.
  • Calculele calificării sunt simple: naționala lui Mirel Rădoi merge în sferturi doar cu o victorie în meciul cu Noua Zeelandă.
  • La Jocurile Olimpice există o regulă aparte: golaverajul este luat în calcul înaintea rezultatelor directe.

Rezumatul partidei dintre România și Coreea de Sud:

Sursa video: Eurosport

Principalele evenimente ale partidei:

• Au marcat pentru Coreea de Sud: M.Marin ('27, autogol), Lee Donggyeong ('59 din devierea lui Ciobanu) și Lee Kangin ('84 din penalti, '90).
  • Ion Gheoghe a fost eliminat în minutul 45+1 după primirea celui de-al doilea cartonaș galben.

În celălalt meci al Grupei B, Honduras a învins, tot duminică, reprezentativa Noii Zeelande cu scorul de 3-2.

Au evoluat echipele:

România: Aioani – Ghiţă, M. Marin, 4. Paşcanu – I. Gheorghe, Ciobanu (Florescu '76), Dulca (T. Băluţă '77), Boboc (R. Grigore '64) – Sefer (V. Gheorghe '56), G. Ganea (Sîntean '56), Dobre. Selecţioner: Mirel Rădoi;

Coreea de Sud: Song Bumkeun – Seol Youngwoo, Park Jisu, Jeong Taewook, Kang Yoonseong – Lee Donggyeong (Kim Jinkyu '79), Jeong Seungwon (Jung Seungwon '46), Won Dujae, Lee Dongjun (Song Mingyu '65) – Um Wonsang – Hwang Uijo (Lee Kangin '79. Selecţioner: Kim Hakbum.

Ora 11:30 - Sapporo: România - Noua Zeelandă

Ora 11:30 - Yokohama: Coreea de Sud - Honduras.

Desfășurarea partidei România - Coreea de Sud

Final de meci la Hashima. România este învinsă cu 4-0 de Coreea de Sud.

'90 Lee Kang-In face dubla pentru Coreea de Sud.

'84 Lee Kang-In înscrie și face 3-0 pentru Coreea de Sud.

'83 Penalti pentru Coreea după intrarea lui Grigore.

'78 Coreea de Nord mai face două schimbări: Ies Kim Jin-Kyu și Lee Kang-In, intrând Lee Dong-Gyeong și Hwang Ui-jo.

'76 Iese Ciobanu și intră Florescu la România. Băluță intră și el pe teren în locul lui Dulca.

'70 Hwang trimite cu capul în plasa laterală după o lovitură liberă.

'67 Pașcanu ia un cartonaș galben pentru un fault ușor.

'64 Grigore intră în locul lui Boboc, iar la sud-coreeni, Lee Dong-Jun intră în locul lui Song Min-Kyu.

'63Lee ratează dintr-o poziție ideală.

'59 Lee Dong-Gyeong șutează din afara careului iar Ciobanu deviază în proprie poartă. Coreea are 2-0 în fața tricolorilor.

'56 Dublă schimbare la România. Intră Sîintean și Valentin Gheorghe și au ieșit Ganea și Sefer.

'52 Kwang scapă singur cu Aioani dar portarul României are încă o intervenție salvatoare.

Chang-Hoon Kwon a intrat la pauză în locul lui Seung-Won Jung la pauză.

Coreea de Sud a avut lovitura de începere.

Pauză la Hashima. România este într-o situție dificilă, având un eliminat și fiind condusă după un autogol al lui Marius Marin.

'45 Ion Gheorghe este eliminat după un al doilea galben.

'45 Aioani este aproape să scape mingea în poartă, fiind salvat de bară.

'44 Dong-Gyeong Lee trimite pe lângă poartă după o combinație frumoasă cu un coechipier.

'40 Du-Jae Won șutează din careu după un alt șut blocat, dar România scapă fără gol.

'38 Jeong șutează din afara careului iar Aioani boxează în corner.

'34 Șut al lui Ciobanu pe jos în portar. România ratează o șansă bună de gol.

'33 Lovitură indirectă pentru România de la mai puțin de cinci metri.

'30 Încă o ocazie mare de gol pentru coreeni. După o serie de șuturi periculoase respinse, mingea ajunge al Aioani.

'28 Coreenii trimit o centrare în careu iar Marius Marin trimite mingea în proprie poartă.

'25 Ion Gheorghe primește galben.

'24 Tae-Wook Jeong trimite o lovitură de cap periculoasă peste poartă lui Aioani.

'23 Seung-Won Jung primește îngrijiri medicale după o cădere.

Jocul, fragmentat de faulturile dese ale ambelor echipe.

'11 Aioani scoate extraordinar o minge trimisă de Hwang Ui-jo care era singur în fața porții.

'8 Seung-Won Jung ia cartonaș galben.

A început partida de la Kashima!

România are lovitura de începere.

Se intonează cele două imnuri.

Elevii lui Mirel Rădoi joacă pe stadionul din Kashima împotriva Coreei de Sud în al doilea meci al tricolorilor în grupe.

Honduras a câștigat duminică, scor 3-2, împotriva Noii Zeelande. Dacă Noua Zeelandă ar fi câștigat, România își putea asigura prezența în sferturi cu o victorie împotriva Coreei de Sud.

Mirel Rădoi a făcut trei modificări în echipa de start față de meciul contra Hondurasului, câștigat de tricolori cu 1-0. Față de precedenta partidă, apar în echipa României Boboc, Sefer și Ion Gheorghe.