Un fost internațional german l-a catalogat pe Cristiano Ronaldo ca fiind ”imbecil”

de L.V.A.     HotNews.ro
Luni, 21 iunie 2021, 15:28 Sport | Fotbal


Cristiano Ronaldo
Foto: Twitter - Portugal
Dietmar Hamann, fost internațional german, a declarat că starul Portugaliei, Cristiano Ronaldo, este ”imbecil”, după un gest tehnic de sfidare a adversarului la meciul contra Germaniei de la Euro 2020.

În minutul 21 al partidei Portugalia - Germania din grupele Euro 2020, Cristiano Ronaldo l-a ridiculizat pe fundașul german Antonio Rudiger, preluând superb o minge și pasând cu călcâiul mai departe.

Dietmar Hamann a considerat gestul sfidător la adresa adversarului: ”Asta nu înseamnă nimic. Ridică mingea, se preface că o controlează şi o trimite fără să se uite... Desigur, este frumos şi ştim că este capabil să facă astfel de execuţii. Dar, într-un fel, cred că subestimează adversarul. Nu e decât 1-0 şi face asta, acum pare un imbecil".

După acel moment, Germania s-a dezlănțuit și a învins Portugalia cu un categoric 4-2.

"Dacă îi întrebăm pe jucători (n.r. - germani) ce părere au despre asta, ei ne vor spune că au observat acest gest. Sunt sigur că ne vor spune că le-a dat un suflu suplimentar să întoarcă lucrurile. Ce încearcă el (n.r. - Ronaldo) să demonstreze? Poate că revenirea germană începe de acolo”, a explicat Hamann la postul RTE, unde este consilier pentru Euro-2020.

În vârstă de 47 de ani, Hamann, vicecampion mondial în 2002, a jucat în carieră la echipe ca Bayern Munchen, Newcastle United, Liverpool, Bolton, Manchester City şi a strâns 59 de selecţii la echipa naţională.

Portugalia, deţinătoarea trofeului, poate rata calificarea în optimile de finală ale Euro-2020. Franţa este lider în clasamentul Grupei F după două etape, cu patru puncte. Germania şi Portugalia urmează în clasament, cu câte trei puncte, iar Ungaria ocupă locul 4, cu un punct.

În ultimele meciuri, Germania joacă, miercuri, la Munchen, cu Ungaria, iar Portugalia, la Budapesta, cu Franţa, campioana mondială en titre, potrivit News.ro.​






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16812 vizualizari

  • -4 (44 voturi)    
    De acord! (Luni, 21 iunie 2021, 15:37)

    Ciprian1979c [utilizator]

    Plus faza cu Cola a fost de un penibil urias! Cu ce drept muta el produsul sponsorului? E avocat? E executor? Nu-i place Cola, dar milioanele de la sponsori sunt bune, nu? Sper sa-l dea in judecata,sa-i scoata figurile din cap!
    • -6 (26 voturi)    
      Exact, daca erau doua ,,caramizi" de euro (Luni, 21 iunie 2021, 16:09)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

      Le-ar fi mutat ? Cred ca nu.
      Un jucator facut mare de publicitate.
    • +9 (31 voturi)    
      cu stangul (Luni, 21 iunie 2021, 17:12)

      pecos [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

      ce intrebare e asta,, cum adica cu ce drept,, cum adica tu poti sa plasezi pe masa la care sunt invitati diversi,,pt declaratii.. orice,, doar pt ca platesti,, dar pe ronaldo l.au intrebat daca e de acord,, inainte de a.l invita la masa respectiva.. ii hai sa punem o balega pe masa,,, de la o ferma de ovine.. sponsor of cors.., ce zici,, rrr, si un gigel sa vb despre meteo,,, '


      nota 10 ronaldo pt atitudine.. si nota 4 pt cei uimiti.. .. vaiii vaaii ce a facut ala... extraordinar.. adica..
      • +1 (25 voturi)    
        El acolo, chiar si Ronaldo superstarul fiind, (Luni, 21 iunie 2021, 18:14)

        Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui pecos

        nu face ce vrea el! Intelegi? El acolo e o rotita intr-un angrenaj, adica un pion al UEFA, care a incasat niste bani, nimic altceva! Nu mi vine sa cred ca nu stii asta! Putea sa faca asta la el acasa sau daca isi organiza el singur conferinta de presa! Daca aia ii puneau tuica de pruna, otet sau Frutti Fresh pe masa, el trebuia sa taca!
        • +4 (14 voturi)    
          Te inseli (Luni, 21 iunie 2021, 23:21)

          mescaline [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

          UEFA e doar un aparat administrativ care s-a umflat de pe urma cluburilor si sportivilor.

          Cluburile mari si implicit sportivii de top pot exista bine mersi fara UEFA, proba fiind ca si-o doresc si au proiecte in sensul asta.

          Ei platesc salariile in continua crestere si justifica existenta unor functionari precum Ceferin si Theodoris, nu vice-versa.
          • +1 (5 voturi)    
            Eu nu fac judecati de valoare aici, (Marţi, 22 iunie 2021, 11:30)

            Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui mescaline

            eu spun cum sunt contractele! UEFA, vrem - nu vrem, ne place, nu ne place, organizeaza EURO iar aia care participa se supun regulilor facut de UEFA! Asta e! Si legile de la noi sunt facute de niste hoti, dar, incercam sa le respectam, nu?
    • +5 (21 voturi)    
      .. (Luni, 21 iunie 2021, 19:24)

      Kvothe [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

      vorbesti prostii, Ronaldo nu are contracte de sponsorizare cu nici un companie de alimente daunatoare ptr sanate. Mai mi se pare mai degraba o imbecilitate si ipocrizie din partea UEFA si a coca cola ca au incercat sa ascoieze sportul (viata sanatoasa) cu otrava lor.
      • -4 (16 voturi)    
        Aloooooo (Luni, 21 iunie 2021, 20:19)

        Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui Kvothe

        Era vorba de UEFA, (AIA au contractele de sponsorizare si cu Coca Cola si platesc si nationala Portugaliei din ele, recte si pe el), era la o conferinta de presa organizata de UEFA, nu de el! Cine vorbeste prostii..eu sau tu?!
      • +3 (5 voturi)    
        Ronaldo a aparut intr-o reclama la Coca-Cola (Marţi, 22 iunie 2021, 11:03)

        Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui Kvothe

        Iata aici imaginile cu marele ipocrit... aaa, vroiam sa spun marele fotbalist: https://www.youtube.com/watch?v=v-lsKraiV4M

        Si produsele KFC, din care musca pofticios, tare sanatoase mai sunt: https://www.youtube.com/watch?v=kZV01QAcl20
    • -3 (5 voturi)    
      minte de sclav sarac (Marţi, 22 iunie 2021, 11:56)

      El Ciupacabra [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

      Uite ca unul ca Ronaldo isi permite luxul sa spuna si sa faca ce gandeste. Spre oftica Coca-Cola..
      • +3 (3 voturi)    
        Prietene, (Marţi, 22 iunie 2021, 12:16)

        Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui El Ciupacabra

        oricine isi permite ''luxul'', dar cu cat esti mai bogat, cu atata ai mai multe de pierdu - ma refer strict la financiar! Cola da UEFA in judecata, evident castiga, iar UEFA il da pe agarici si-i ia meleoanele (nu pe toate, dar destule). Hai ca e simplu de priceput! Doar de aia exista contracte, nu le-au dat banii pe ochi frumosi!
        • -1 (3 voturi)    
          "prietene" (Marţi, 22 iunie 2021, 12:46)

          El Ciupacabra [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

          Daca CC face prostia sa dea UEFA in judecata pentru asta, prejudiciul de imagine pentru CC va fi urias. Milioane de fani vor reactiona mult mai prost decat te astepti. CC o sa inchida ochii si o sa accepte ca nu se fac asemenea gesturi cu japca. Nimeni nu-l poate impiedica pe Ronaldo sa faca ce simte si gandeste. Daca avea un contract in spate asumat de el, era alta discutie. Nici UEFA nu-i poate baga pe gat propriile intelegeri cu CC.
          • +1 (5 voturi)    
            Ba poate! (Marţi, 22 iunie 2021, 13:01)

            Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui El Ciupacabra

            Nu mai ai pe cine sa idolatrizezi? E lupta unor hoti cu un cocalar ipocrit, care juca in reclame la Cola si KFC, uite mai jos link, la alt comentator! Sincer, ce i iei partea asa, parca e fractu? Eu sunt fan fotbal, dar, sincer ma doare undeva si de Ronaldo si de Uefa, nu au decat sa se judece pana os zice eu sa nu o mai faca! Woaw, a spus Ronaldo ce gandeste! Impresionant, de aia nu mai pot eu!
          • -1 (5 voturi)    
            PS (Marţi, 22 iunie 2021, 13:11)

            Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui El Ciupacabra

            Vezi ca pe la aia, prin America, numai fetele de liceu joaca ''soccer''. Ma cam indoiesc ca le ar pasa prea mult daca ar lua banii unuia de care nu au auzit decat emigrantii ilegali din America latina in State!
  • +4 (32 voturi)    
    Are dreptate,putea sa ramana un (Luni, 21 iunie 2021, 15:42)

    persuasiv [utilizator]

    fotbalist genial.Insa a ales sa imparta fotbalul cu actoria ieftina.A iesit un jumate fotbalist de geniu,jumate saltimbanc pensat.
  • -4 (26 voturi)    
    Și totuși, (Luni, 21 iunie 2021, 15:49)

    clencix [utilizator]

    fotbalul nu este decât un joc. Numai niște nemți pot să îl ia în serios ...
  • +11 (23 voturi)    
    eu cred (Luni, 21 iunie 2021, 16:11)

    victor L [utilizator]

    ca neamtul e un idiot.
    Daca facea figura asta unui francez, l-ar fi elogiat, nu l-ar fi facut cum e el.
  • +14 (30 voturi)    
    Imbecil e fostul internațional german (Luni, 21 iunie 2021, 16:13)

    nick24 [utilizator]

    după ce nemții la-au tăvâlit tot meciul, mai are tupeul să nu admire o genială execuție tehnică?
    Lumea e pe stadion pt a vedea execuții de genul acesta, nu pragmatism 90 minute.
  • +8 (24 voturi)    
    Chestie de interpretare (Luni, 21 iunie 2021, 18:42)

    Koczka [utilizator]

    Cine se uita in gura lui Hamann care probabil nu moare de foame dar e un nimeni fata de Cristiano. Ronaldo chiar dacă s-ar lasă de fotbal acum tot rămâne miliardar su cu 300 milioane de urmăritori pe Instagram.
    Mie victoria Germaniei mi s-a părut conjuncturala și cu largul concurs al arbitrajului care a închis ochii la faulturile de rosu ( direct sau cumulative ) asupra apărătorilor portughezi, chestie de interpretare.
    Oricâți de Hamann l-ar jignii pe Cristiano, el rămâne un om cu moralitate deoarece nu recomanda consumul de carbogazoase, motiv pentru care nici medicii echipelor sportive le interzic in dieta jucătorilor. Și dacă analizam mai atent incidentul, în mod insistent Cristiano este îndemnat sa desfacă o sticla de Coca Cola, deci a fost provocat.
    Dacă mai mulți sportivi de top ar avea moralitatea lui Cristiano poate nu ar fi atâția copii obezi și poate UEFA ar găsii sponsori mai adecvati pentru o lume mai sănătoasă și adecvati practicării sportului.
    • 0 (6 voturi)    
      De mare bun simt acest comentariu (Marţi, 22 iunie 2021, 13:22)

      Marsellus [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      Mi se pare ca, indiferent de rezultatul meciului, gestul lui R se incadreaza in temperamentul unui jucator patimas, care se bucura de reusita lui. Ca nemtii sunt inerti si nu au astfel de manifestari, e treaba lor, dupa parerea mea nu inseamna neaparat ca sunt mai civilizati. Sau chiar daca sunt mai civilizati, reactia lui Hamman mi se pare mai degraba de invidie, decat de o atitudine in favoarea unei conduite pe teren.