​Academica Clinceni a bifat trei puncte importante în lupta pentru un loc care duce în play-off-ul Ligii 1 la fotbal, cu atât mai mult cu cât victoria a venit împotriva unei contracanditate, FC Botoșani. Meciul a făcut parte din etapa cu numărul XIX.

• Gazdele au deschis scorul prin Adi Popa (13'), pentru ca reușita lui Al Mawas (27') să stabilească rezultatul primei reprize (1-1).
  • În minutul 49, Botoșaniul a rămas în inferioritate numerică: Sernoi a primit două cartonașe galbene în decurs de doar câteva minute și a fost eliminat.
  • Chunchukov a punctat în minutul 73, iar golul le-a adus celor de la Clinceni o victorie foarte importantă în tentativa lor de a prinde un loc de play-off.
  • După acest succes, Clinceniul a urcat pe locul 5, cu 29 de puncte. De cealaltă parte, Botoșaniul se menține pe 7, cu 24 de puncte.

Vor mai avea loc miercuri în Liga 1:

Poli Iași - UTA Arad (de la ora 17:30)

Dinamo - Gaz Metan Mediaș (20:00)

Se vor disputa joi:

Hermannstadt - Chindia (de la ora 17:00)

CFR Cluj - Astra Giurgiu (20:00)

*Meciurile din Liga 1 pot fi urmărite în direct pe Digisport, Telekom și LookTV.