Bundesliga: Bayern Munchen păstrează distanța față de urmăritoare (2-0 vs Union Berlin)

de Red. Sport     HotNews.ro
Duminică, 17 mai 2020, 21:41 Sport | Fotbal

Benjamin Pavard
​Bayern Munchen, campioana en titre a Germaniei, a învins în deplasare, cu scorul de 2-0, formaţia FC Union Berlin, duminică, într-o partidă contând pentru etapa a 26-a din Bundesliga, al cărei sezon a fost reluat în acest weekend, cu porţile închise, după o pauză de peste două luni, ca urmare a pandemiei de coronavirus, potrivit Agerpres.

Bavarezii au deschis scorul prin atacantul polonez Robert Lewandowski, care a transformat o lovitură de la 11 m, în minutul 40. Rezultatul final a fost stabilit în repriza secundă de fundaşul francez Benjamin Pavard, care a trimis balonul în poartă cu capul, la un corner executat de Joshua Kimmich (80).

Lewandowski, liderul clasamentului golgheterilor, a ajuns astfel la 26 de goluri marcate (4 din penalty) de la debutul actualei ediţii a ligii germane de fotbal.

Graţie acestui succes, Bayern Munchen, liderul clasamentului, a refăcut diferenţa de patru puncte faţă de principala sa rivală în lupta pentru titlu, Borussia Dortmund, învingătoare sâmbătă, cu 4-0, în derby-ul cu Schalke 04.

Rezultate:
  • Sâmbătă
RB Leipzig - SC Freiburg 1-1
Au marcat: Poulsen (77), respectiv Gulde (34).

FC Augsburg - VfL Wolfsburg 1-2
Au marcat: Brooks (54 - autogol), respectiv Steffen (43), Ginzek (91).

Hoffenheim - Hertha Berlin 0-3
Au marcat: Akpoguma (58 - autogol) Ibisevic (60), Cunha (74).

Fortuna Dusseldorf - SC Paderborn 0-0

Eintracht Frankfurt - Borussia Moenchengladbach 3-1
Au marcat: Andre Silva (81), respectiv Alassane Plea (1), Marcus Thuram (7), Ramy Bensebaini (73 - penalty).

Borussia Dortmund - Schalke 04 4-0
Au marcat: Haaland (29), Guerreiro (44, 63), T. Hazard (48).