​Cupa României: Sepsi Sfântu Gheorghe, a doua echipă calificată în semifinale (1-0 vs Petrolul Ploiești)

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Miercuri, 4 martie 2020, 19:32 Sport | Fotbal

Cupa Romaniei
Sepsi Sfântu Gheorghe s-a impus, miercuri, cu scorul de 1-0, în fața formației Petrolul Ploiești. În urma acestui rezultat, echipa antrenată de Leo Grozavu s-a calificat în semifinalele Cupei României.​

Intrat pe teren în minutul 12 (i-a luat locul lui Safranko), Ioan Dumiter a înscris singurul gol al partidei în minutul 35, când s-a impus în fața lui Bărboianu într-un duel (după centrarea lui Carnat) și l-a învins pe Lungu cu o lovitură de cap.

Saim a ratat cele mai mari ocazii ale ploieștenilor ('14 și '67).

În minutul 88, meciul de pe Stadionul Ilie Oană a fost întrerupt din cauza scandărilor xenofobe, iar echipele au fost trimise la vestiare. Partida s-a reluat după nici zece minute de întrerupere.

Au evoluat echipele:

Petrolul Ploieşti: C. Lungu - Bărboianu - Răuţă, Sîrghi, Ţicu - Pierce - Saim Tudor, Marinescu (Deac ’62), Meza Colli, Pol Roige (Ekollo ’81) – Arnăutu (Hamza ’61). Antrenor: Constantin Enache

Sepsi: Niczuly - Celea, Bouhenna, Tincu, Fl. Ştefan - Vaşvari - M. Ştefănescu, Deaconu (Achahbar ’46), I. Fulop, Carnat (Diaz ’77) – Safranko (Dumiter ’13). Antrenor: Leo Grozavu

Arbitri: Iulian Călin - George Florin Neacşu, Romică Bîrdeş - Cătălin Busi; Observatori: Bogdan Zamfirescu, Mihai Andrieş

Comitetul de Urgență al FRF a anunțat unde va avea loc finala Cupei României.

Ultimul act al competiției se va disputa la Craiova, pe Stadionul "Ion Oblemenco", în data de 23 mai 2020. Ora nu a fost încă stabilită.

Cupa României, programul sferturilor:

FC Petrolul Ploieşti – Sepsi OSK Sf. Gheorghe 0-1 (Dumiter '35)

Miercuri, 4 martie

De la ora 20:30 / Poli Iaşi – U Craiova (Stadionul Emil Alexandrescu)

Joi, 5 martie

De la ora 20:00 / Hermannstadt – FCSB (Stadionul Municipal Sibiu).
  • Meciurile vor fi transmise în direct la Digisport, Telekom Sport și Looktv.

• În caz de egalitate după 90 de minute, vor avea loc cele două reprize de prelungiri, iar după caz loviturile de departajare.