Real Madrid a încheiat victorioasă primul meci disputat în 2020. Trupa lui Zinedine Zidane s-a impus pe terenul celor de la Getafe, scor 3-0, în etapa a 19-a din LaLiga.

Scorul primei reprize a fost stabilit de autogolul portarului Soria, care a ieșit hazardat la o centrare a lui Mendy. În partea a doua, Varane (53') a făcut 2-0 cu o lovitură de cap, după o centrare a lui Kroos. Reușita francezului a fost validată după consultarea VAR.

Tabela a fost închisă de Luka Modric în ultimul minut al prelungirilor (90+6), pasa decisivă venind de la Federico Valverde.

Grație acestei victorii, Real Madrid a urcat pe primul loc în clasament, cu un punct peste Barcelona. Catalanii o vor întâlni sâmbătă, de la ora 22:00, pe Espanyol Barcelona, codașa din LaLiga.

Vezi aici golurile partidei Getafe vs Real Madrid.