Sevilla, ocupanta locul trei din La Liga, a obținut doar un rezultat de egalitate cu Osasuna, în deplasare, scor 1-1 (etapa a 16-a). Gazdele au evoluat în 10 jucători din minutul 61, dar formația lui Julen Lopetegui nu a mai reușit să înscrie.

Sevilla a deschis scorul în minutul 11, prin El Haddadi, în timp ce Osasuna a egalat chiar înainte de pauză, în prelungiri (45+2'), prin Chimy Avila.

Osasuna a rămas în inferioritate numerică în minutul 61, după ce Oier a văzut al doilea cartonaș galben și a fost eliminat.

În urma acestui rezultat, Sevilla se menține pe ultima treaptă a podiumului din La Liga, cu 31 de puncte, la trei lungimi de primele două clasate, Barcelona și Real Madrid, fiecare cu câte 34 de puncte. Osasuna se găsește pe locul 10, cu 23 de puncte.

Vezi aici rezumatul partidei Osasuna vs Sevilla.