Aflată pe ultimul loc în Liga 1, FCSB nu a reușit să-și îndulcească amarul în Europa League. Vicecampioana României a fost doar o umbră pe teren, a avut numai două șuturi pe spațiul porții și a scăpat ieftin doar cu o înfrângere la limită, scor 0-1 (în tur a fost 0-0). Unicul gol al partidei de pe "Estádio D. Afonso Henriques" a fost înscris de Tapsoba din penalty, în minutul 53. Portughezii au avut însă nenumărate șanse de a marca și au lovit bara de două ori.

• FCSB se află la a patra partidă consecutivă fără victorie: trei înfrângeri (1-2 cu Poli Iași, 0-4 cu Gaz Metan Mediaș și 0-1 cu Vitoria Guimaraes) și un rezultat de egalitate (0-0 cu Guimaraes). În ultimele zece meciuri disputate, vicecampioana României a înregistrat o singură victorie (1-0 cu Mlada Boleslav, în turul trei al Europa League, pe 15 august).
  • România va avea o singură echipă în grupele Europa League: CFR Cluj (eliminată de Slavia Praga în play-off-ul Champions League).

Vintilă: Este posibil să redresăm echipa

“Este mare păcat că nu am reuşit să ne calificăm. Am luptat, dar din păcate astăzi adversarii au fost mai buni, mai prezenţi în faţa porţii. Cu toate ocaziile pe care le-au avut, au reuşit să ne dea gol doar dintr-un penalti. Am încercat să stăm bine aşezaţi în teren şi să ieşim pe contraatac”, a spus Vintilă la Pro X, potrivit News.ro.

În ceea ce îl priveşte pe Pintilii, Bogdan Vintilă a afirmat că este un jucător de care echipa are nevoie. “Nu e un moment chiar fericit şi zic să nu ia decizii pripite, la cald. Vine după o accidentare, a forţat un pic revenirea. Este un jucător de care FCSB are nevoie”.

Vintilă consideră că FCSB se poate redresa: “Avem mult de muncă. Ştiu că este posibil să redresăm echipa”.

Florin Tănase: "După jocul de astăzi, dacă ne calificam era nedrept. Sunt foarte multe de schimbat"

“Este dureroasă eliminarea pentru că ne doream foarte mult să jucăm în grupe, dar după jocul de astăzi dacă ne calificam era nedrept. Asta este diferenţa dintre campionatul nostru şi cel al Portugaliei, o echipă care a ieşit pe locul cinci ne-a dominat. N-am reuşit să ne creăm nici măcar o ocazie, mai avem mult de muncă. Trebuie să strângem rândurile, să o luăm de la capăt, pentru că în campionat suntem într-o situaţie dezastruoasă, să salvăm ce mai putem salva anul acesta. Se poate, normal, dar nu cred că se pune problema (retrogradării). Sunt foarte multe de schimbat. Cei care sunt în club cu siguranţă vor schimba ceva. Este al doilea an în care nu ne calificăm, noi ca fotbalişti nu creştem, nu progresăm, stăm pe loc. Nu ştiu care este motivul, dar sper să fie un nou început pentru noi, să ne dăm un restart şi să începem să jucăm fotbal”, a spus Tănase, conform News.ro.

Desfășurarea livetext a partidei:

Final de meci. Vitoria Guimaraes vs FCSB 1-0. Vicecampioana României ratează calificarea în grupele Europa League.

90+3' La ultima fază a meciului, Cristea lovește mingea cu capul din interiorul careului, însă portarul gazdelor reține.

90+2' Planic primește cartonaș galben. Sârbul este al cincilea jucător avertizat din echipa FCSB-ului.

90' Partida este prelungită cu trei minute

90' Încă o bară pentru Guimaraes! Teixeira a trimis cu capul în bara din stânga lui Bălgrădean

83' Florinel Coman încearcă un șut de la 18 metri, însă nu prinde spațiul porții

80' Vînă șutează de la marginea careului, dar mingea se duce pe lângă poarta lui Douglas Jesus

77' Ivo Vieira face a doua mutare: iese Duarte, intră Andre Pereira

75' Prima schimbare în echipa gazdelor: iese Pepe Rodrigues, intră Teixeira

72' Ultima schimbare efectuată de Bogdan Vintilă: iese Soiledis, intră Moutinho

68' Ionuț Panțîru a primit și el cartonașul galben

61' Bălgrădean iese hazardat în fața lui Duarte, acesta se complică, nu trage la poartă, dar întoarce pentru Rochinha, aflat într-o poziție ideală. Sutul acestuia nu a prins spațiul porții

58' Apărarea roș-albaștrilor este din nou surprinsă, Davidson șutează la colțul lung, iar mingea trece milimetric pe lângă bara din dreapta. FCSB scapă încă o dată

52' Gool Guimaraes! Tapsoba execută de la punctul cu var în dreapta lui Bălgrădean. Portarul FCSB-ului ghicește partea, dar nu poate împiedica golul. Guimaraes - FCSB 1-0

51' Penalty pentru Guimaraes! Davidson intră în careu, se ciocnește de Mihai Roman și cade pe gazon. Arbitrul dictează lovitură de la 11 metri pentru Vitoria Guimaraes!

​46' A început repriza secundă. A doua schimbare în echipa roș-albaștrilor: iese Pintilii, intră Gnohere

Statisticile primei reprize: Posesia a fost în favoarea portughezilor (64%vs 36%). Guimaraes a avut 15 ocazii de gol, în timp ce FCSB doar două... Gazdele au șutat de 4 ori pe spațiul porții roș-albaștrilor, în timp ce echipa lui Vintilă a avut doar un astfel de șut.

S-a încheiat prima repriză. Vitoria Guimaraes vs FCSB 0-0.

45' Prima repriză este prelungită cu trei minute

45' Bară pentru Guimaraes! Bălgrădean nu iese pe centrare, Duarte profită și lovitura sa de cap se oprește în bara transversală. Mingea ajunge apoi la Poha, dar acesta trimite mult peste poartă.

36' Acțiune de manual a celor de la Guimaraes, finalizată de Rochinha cu un șut din interiorul careului. Balonul s-a oprit în plasa laterală

34' Soiledis vede și el cartonașul galben după ce a protestat că un adversar nu a fost avertizat

28' Ce ocazie pentru Guimaraes! Pepe Rodrigues rămâne liber într-o poziţie ideală după ce a primit o centrare la marginea careului. Șutul său a trecut puțin pe lângă bară din stânga. Jucătorii FCSB-ului păreau rătăciți în careu la această fază.

27' Bogdan Vintilă face prima schimbare. Mihai Roman a fost introdus în locul lui Crețu, care risca să fie eliminat

23' Vînă execută scurt un corner de pe partea dreaptă, mingea revine la el și centrează în fața porții, unde se afla Cristea. Acesta se înalță și lovește cu capul, însă este semnalizat în poziție de ofsaid

17' Davidson îl ridiculizează pe Crețu în marginea careului de 16 metri, dar șutul său este unul ratat

13' Pintilii își asumă responsabilitatea și trage din afara careului, pe jos. Șutul este însă unul slab și nu-i pune probleme lui Douglas Jesus

10' Jocul roș-albaștrilor nu funcționează deloc, careul advers este un loc străin pentru elevii lui Vintilă. Guimaraes are o posesie de 69%

9' Rochinha centrează în careu, mingea este deviată de Duarte, însă Bălgrădean prinde cu siguranță

3' Valentin Crețu încasează deja un cartonaș galben, după un fault asupra lui Davidson

2' Ocazie uriașă pentru Guimaraes! O eroare a lui Pintilii i-a permis lui Pepe Rodrigues să scape singur spre poarta lui Bălgrădean, însă parada portarului vicecampioanei României face ca tabela să rămână neschimbată

1' A început meciul. Gazdele au avut lovitura de start

Aflată pe ultimul loc în Liga 1, FCSB speră să spele rușinea din campionat cu o calificare în grupele Europa League. Echipa pregătită de Bogdan Vintilă trebuie să treacă de Vitoria Guimaraes în play-off (a fost 0-0 în manșa tur). Confruntarea de pe "Estádio D. Afonso Henriques" va fi în direct pe ProTV și LiveText pe HotNews.ro de la ora 22:00.

Echipele de start:

Guimaraes: Douglas - Sacko, Tapsoba, Bondarenko, Hanin - Poha, Al Musrati, Pepe - Rochinha, Da Silva, Davidson

Rezerve: Silva, Venancio, R. Soares, Teixeira, Pereira, L. Soares, Almeida

Antrenor: Ivo Vieira

FCSB: Bălgrădean - V. Crețu, B. Planic, I. Cristea, A. Soiledis - Ov. Popescu, M. Pintilii, I. Panțîru - I. Vînă, F. Tănase, F. Coman

Rezerve: T. Niga, H. Gnohere, T. Moutinho, R. Oaidă, M. Roman I, A. Marc, A. Popa

Antrenor: Bogdan Argeș Vintilă