​Napoli a obținut doar un punct din confruntarea de pe teren propriu cu Genoa, echipa la care evoluează portarul Ionuț Radu. S-a terminat 1-1, iar echipa lui Carlo Ancelotti se află la nu mai puțin de 20 de puncte distanță față de liderul Juventus.

Napoli vs GenoaFoto: sscnapoli.it

Genoa a evoluat cu un jucător în minus încă din minutul 28 al meciului de pe San Paolo. Sturaro a văzut direct cartonașul roșu pentru un fault dur asupra lui Allan, după ce arbitrul a consultat reluările video.

Napoli a deschis scorul în minutul 34. Ionuț Radu a fost învins de Mertens, cu un șut de la distanță. Oaspeții au reușit să restabilească egalitatea în prelungirile primei reprize, prin Lazovic (45+3').

S-a terminat 1-1, iar Juventus a ratat șansa de a deveni matematic campioană încă din această etapă. Pentru a-și asigura deja titlul, Juventus avea nevoie ca Napoli să fie învinsă de Genoa. Chiar și așa, "Bătrâna Doamna" se află la 20 de puncte distanță de Napoli, ocupanta locului secund.