​VIDEO PSG - Nantes 3-0 / Parizienii s-au calificat în finala Cupei Franței - Tătărușanu a apărat un penalty executat de Mbappe

Joi, 4 aprilie 2019, 9:09 Sport | Fotbal

Kylian Mbappe
​Paris Saint-Germain s-a calificat pentru a cincea oară consecutiv în finala Cupei Franței, după ce a trecut cu 3-0 de FC Nantes, formație la care evoluează Ciprian Tătărușanu. Portarul român a apărat un penalty executat de Kylian Mbappe, însă nu a putut evita înfrângerea echipei sale.

Rezumatul meciului PSG vs Nantes.

PSG s-a impus prin golurile marcate de Verratti (29'), Mbappe (85' - penalty) şi Dani Alves (90+2').

În minutul 64, Mbappe a executat un penalty acordat pentru un henţ în careu. Iniţial, starul celor de la PSG a trimis mingea în poarta apărată de Tătăruşanu, însă arbitrul a cerut repetarea loviturii. A doua oară, Mbappe a schimbat direcţia şutului, iar Tătăruşanu a reușit să apere.

În cele din urmă, Tătărușanu a fost învins de Mbappe de la 11 metri, când atacantul de 20 de ani a punctat pentru 2-0 în minutul 85.

Nantes a terminat meciul în inferioritate numerică, după ce Kalifa Coulibaly a fost eliminat în minutul 72.

În ultimul act al competiției, PSG se va duela cu Rennes, care a eliminat-o în semifinale pe Olympique Lyon, scor 3-2.

PSG se va află pentru a 17-a oară în finala Cupei Franței, competiție pe care a câștigat-o în fiecare an începând din 2015. Parizienii s-au impus la edițiile din 1982, 1983, 1993, 1995, 1998, 2004, 2006, 2010, 2015, 2016, 2017 și 2018.

Finala Cupei Franţei va avea loc pe 27 aprilie, pe Stade de France.