Papa Francisc: "Este un sacrilegiu să spui că Messi este Dumnezeu"

de Diana Ene     HotNews.ro
Luni, 1 aprilie 2019, 15:52 Sport | Fotbal


Lionel Messi
Foto: fcbarcelona.com
​Papa Francisc consideră un sacrilegiu ca atacantul argentinian Lionel Messi să fie comparat cu Dumnezeu, informează lesoir.be, potrivit News.ro.

Întrebat la televiziunea spaniolă La Sexta, dacă este un sacrilegiu să spui că Messi este Dumnezeu, Papa Francisc a răspuns: "În teorie, este un sacrilegiu. Nu poţi spune. Credeţi că e Dumnezeu? Eu nu. Oamenii spun Dumnezeu cum spun <te ador>. Este o expresie populară pentru a spune că este un zeu cu mingea la picior. Evident, este agreabil să-l vezi jucând. Este un foarte bun jucător, dar nu este un Dumnezeu".

Papa Franisc este argentinian ca Messi şi este un mare fan al fotbalului, echipa lui preferată fiind San Lorenzo.

Messi a marcat ambele goluri ale victoriei obținute de Barcelona cu Espanyol, în etapa trecută din LaLiga. Pentru argentinian este al zecelea sezon cosecutiv în care reușește să înscrie cel puțin 40 de goluri.

Alături de gruparea catalană, Messi a câștigat 9 titluri de campion în La Liga, 4 trofee Champions Leagues, 6 Cupe ale Spaniei, 8 Supercupe ale Spaniei, 3 Supercupe ale Europei și de trei ori Cupa Mondială a Cluburilor.

La nivel individual, Lionel Messi a cucerit de cinci ori Balonul de Aur (2009, 2010, 2011, 2012, 2015) și de cinci ori Gheata de Aur (2010, 2012, 2013, 2017, 2018), un record.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1540 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    ha (Luni, 1 aprilie 2019, 15:59)

    adrianbsc [utilizator]

    Mi-am adus aminte de un jucator de hockei slovac pe nume Miroslav Satan.
    Juca atat de bine incat la un moment dat, comentatorul a exclamat "Satan isn't human. Satan is GOD!!!"
  • 0 (6 voturi)    
    asa e (Luni, 1 aprilie 2019, 16:02)

    DSS [utilizator]

    are dreptate preasfintia sa. A fost si un Maradona, nu poti sa-l pomenesti si pe el
  • -1 (11 voturi)    
    noua religie (Luni, 1 aprilie 2019, 16:06)

    feroviarul123 [utilizator]

    Hm, noua religie este fotbalul. Oricum nu e nici o diferență.
    • +3 (13 voturi)    
      fals! (Luni, 1 aprilie 2019, 16:34)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      e o MARE diferenta!

      jucatorii de fotbal sunt reali!
      • -1 (7 voturi)    
        Da (Luni, 1 aprilie 2019, 19:07)

        feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Dar jocul nu este real. Blaturi peste tot.
  • -4 (12 voturi)    
    Mai sunt (Luni, 1 aprilie 2019, 16:15)

    Rahan5 [utilizator]

    unii tantalai care zic ca si Isus este ,,Dumnezeu".
    Isus este doar un Fiu lui Dumnezeu. Dumnezeu este Tatal a miliarde de planete si are miliarde de Fii.
    Numai aroganta naiva umana isi inchipuie ca oamenii sunt ,,buricul pamatului" si numai oamenii il au pe Isus ca unic Fiu al lui Dumnezeu.
    • +7 (9 voturi)    
      deja a dat teordorovici (Luni, 1 aprilie 2019, 16:44)

      Stefan534324 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      liber la canabis ?
  • +1 (9 voturi)    
    ahahahaha (Luni, 1 aprilie 2019, 16:33)

    liviu_ [utilizator]

    reprezentantul a ~35% din populatia globului vb. in numele tuturor....
    realitatea arata ca religia crestina, desi este intr-avedar cea mai mare religie de pe planeta, este departe de a fi o majoritate! asa ca ciocu mic!
  • +3 (3 voturi)    
    Papa, evaziv, ca si cum nu reprezinta pe nimeni (Luni, 1 aprilie 2019, 17:18)

    animatron [utilizator]

    Totusi nu se poate abtine sa nu dea si el putin cu piciorul in teologia crestina ca intr-o minge si ne spune ca doar "in teorie este un sacrilegiu".
    Pai si in "practica" cum e, nu e sacrilegiu?

    In goana dupa a face placere "alegatorilor"/enoriasi se ajunge la absurd si lipsa de coerenta/logica in interiorul a ceea ce e considerat a fi doctrina catolica.

    Sa nu uitam ca "formatajul" cultural al actualului papa s-a facut in mediul "teologiei eliberarii", varianta neo-marxista a catolicismului modern din America de Sud.

    Papa Francisc ma ajuta sa inteleg mai bine succesul extraordinar al miscarilor neoprotestante in America Latina si regresul practicii catolice in Occident.
  • -1 (1 vot)    
    Cum sa vorbesti prostii spunand lucruri adevarate (Luni, 1 aprilie 2019, 20:53)

    Setalcott [utilizator]

    "Este un sacrilegiu să spui că Messi este Dumnezeu" - adevarat, doar ca nimeni nu face afirmatia asta in sens teologic, ci in sens figurat.
    "Conversion is not your mission", le-a spus papa catolicilor din Maroc. Din nou, tehnic, adevarat, intrucat misiunea de a converti este a Sfantului Duh. Doar ca nimeni nu intelege subtilitati din astea teologice; ce aude lumea secularizata e ca musulman ori catolic, nu conteaza si nu mai e nimic de facut, ceea ce e contrar religiei catolice.