Dinamo București a învins formația FC Hermannstadt, scor 2-0, în primul meci al etapei a treia din play-out-ul Ligii 1. "Câinii" au egalat echipa Gaz Metan Mediaș (un meci mai puțin) cu 22 de puncte, în timp ce echipa din Sibiu rămâne pe poziția de baraj, cu 17 puncte.

Sibienii au părut să înceapă mai bine partida, au dominat primele minute, însă au primit gol la prima ocazie importantă a gazdelor. În minutul 12, Mattia Montini a înscris al nouălea său gol (în 13 meciuri) cu o lovitură de cap din apropierea porții. Problemele din defensiva oaspeților au continuat, iar trei minute mai târziu, Linas Klimavicius a marcat primul gol în tricoul "alb-roșilor", tot cu capul, din centrarea lui Dan Nistor.

Au evoluat echipele:

Dinamo: Mandanda – Dussaut, Klimavicius, Ciobotariu, Aliji – Zenke (Ndiaye ’60), I. Filip, Nistor (Grigore ’84), Sorescu – Montini (Ait Atmane ’81), Papazoglou. Antrenor: Mircea Rednic

Hermannstadt: Niga – Măţel, C. Pîrvulescu, Mijuskovic (Blănaru ’22), Stoica, Tătar – Petrescu (Pamfile ’69), Dâlbea, Offenbacher (Lendric ’75) – Tsoumou, Jazvic. Antrenor: Vasile Miriuţă

Cartonaşe galbene: Nistor ‘7, Sorescu ’38, Dussaut ’70 / Pîrvulescu ’23, Offenbacher ‘49

Arbitrul partidei a fost Cătălin Popa. Acesta a fost ajutat de Valentin Avram, Stelian Slabu și Andrei Antonie.