Petrolul Ploieşti a încheiat la egalitate cu Metaloglobus Bucureşti, scor 1-1, într-un meci din etapa a XXIII-a a Ligii a 2-a la fotbal. Confruntarea de pe stadionul "Ilie Oană" a fost una cu un ritm alert, cu faze spectaculoase, dar și cu gafe de proporții. Portarul Ianoș Brînză a fost veriga slabă a echipei din Ploiești, gafând inexplicabil de trei ori în prima repriză, după care a fost înlocuit la pauză.

Ianos Brinza, gafe de proportii cu MetaloglobusFoto: Captura Telekom Sport

Metaloglobus a deschis scorul încă din minutul 4 al partidei, după o gafă comisă de Ianoș Brînză. Portarul ploieștenilor a repus mingea în joc cu mâna, spre colegul său Cazan. Aflat sub presiune, acesta i-a pasat înapoi, dar Brînza a luftat și i-a permis lui Claudiu Herea să înscrie în poarta goală (min 6 în video).

Bucureștenii nu s-au aflat prea mult timp în avantaj. Petrolul a egalat scorul în minutul 12, după ce Marinescu a transformat fără emoții o lovitură de la 11.

A doua eroare a lui Brînză a venit în minutul 43. Portarul a ieșit hazardat la o minge lungă trimisă de adversari, Ovidiu Herea a profitat și a trimis excelent în fața porții pentru Vîlceanu, dar acesta a șutat pe lângă (min. 46 în video).

Ianoş Brînză a mai comis o gafă în ultimul minut al primei reprize. Ieșit din poartă, Brînză a fost surprins de o pasă venită de la coechipierul Georgios Sarris. Balonul ar fi putut să între în poartă, dar a lovit bara și în cele din urmă a fost prins de Brînză (min 49 în video). Grecul a fost suprins apoi închinându-se. La pauză, Mugurel Cornăţeanu l-a înlocuit pe Brînză cu Cezar Lungu.