​La doar câteva zile după ce au remizat în campionat ((0-0), AC Milan și Napoli s-au înfruntat în sferturile Cupei Italiei. Victoria i-a revenit formației pregătite de Gennaro Gattuso, scor 2-0. "Dubla" polonezului Krzysztof Piatek (11', 27') a tranșat partida încă din prima repriză, iar "diavolii" merg în semifinalele competiției.

Rezumatul meciului AC Milan vs Napoli.

Aflat la primul meci ca titular în tricoul lui AC Milan, Krzysztof Piatek a rezolvat de unul singur partida cu Napoli. În vârstă de 23 de ani, atacantul polonez a fost adus recent de la Genoa, pentru 35 de milioane de euro, iar investiția își arată deja roadele. Piatek a deschis scorul în minutul 11 și tot el a închis tabela în minutul 27, cu un șut superb la colțul lung.

Piatek debutase pentru AC Milan tot împotriva lui Napoli, în partida din campionat disputată în weekend. Scorul a fost egal, 0-0.

În penultimul act al Cupei Italiei, AC Milan se va întâlni cu învingătoarea dintre Inter și Lazio.