Marți au avut loc primele partide din a cincea (penultima) etapă a grupelor Ligii Campionilor. Manchester United a obținut calificarea în optimile competiției după ce a câștigat cu 1-0, în minutul 90+1,​ partida disputată împotriva elvețienilor de la Young Boys Berna. Bayern a reușit rezultatul serii (5-1 vs Benfica), Juventus și Real Madrid au trecut de Valencia, respectiv AS Roma, în timp ce Lyon a ratat o victorie uriașă împotriva lui Manchester City (a marcat pentru 2-1 în minutul 81, însă a fost egalată după doar două minute).

Grupa E:

AEK Atena vs Ajax Amsterdam 0-2 (Tadic 68 pen., 72)

Bayern Munchen vs Benfica Lisabona 5-1 (Robben 13', 30', Lewandowski 36', 51', Ribery 76' / Fernandes 46')

1. Bayern Munchen (12-2) 13 puncte

2. Ajax Amsterdam (8-2) 11

3. Benfica (5-11) 4

4. AEK Atena (2-12) 0

Grupa F:

Hoffenheim vs Sahtior Donetk 2-3 (Kramaric 17', Zuber 40' / Ismaily 14' Taison 15', 90+2')

Olympique Lyon vs Manchester City 2-2 (Cornet 55', 81' / Laporte 62', Aguero 83')

1. Manchester City (14-5) 10

2. Olympique Lyon (11-10) 7

3. Sahtior Donetk (7-15) 5

4. Hoffenheim (10-12) 3