Real Madrid a trăit periculos partida de pe "Santiago Bernabeu", deși în tur se impusese cu 3-0 la Torino. Echipa lui Zinedine Zidane s-a văzut condusă de Juventus cu același scor pe propriul teren, iar meciul părea să se îndrepte către prelungiri. Soarta calificării a fost decisă însă în minutul 90+3, când arbitrul a acordat penalty pentru campioana Europei. Cristiano Ronaldo a înscris de la punctul cu var și a adus calificarea în semifinalele Champions League.

Cristiano Ronaldo executa lovitura de la 11 metriFoto: realmadrid.com

Golurile oaspeților au fost marcate de Mandzukic 2', 37' şi Matuidi 61'.

În minutul 90+3, Medhi Benatia l-a împins în careu pe Lucas Vazquez, iar Michael Oliver a indicat punctul cu var. Cristiano Ronaldo a transformat lovitura de pedeapsă în minutul 90+8, după ce jucătorii "Bătrânei Doamne" au protestat îndelung, iar portarul Gianluigi Buffon a primit cartonașul roșu.

Rezumatul meciului Real Madrid vs Juventus.

Real Madrid: Navas – Carvajal, Varane, Vallejo, Marcelo – Modric (Kovacic ’75), Casemiro (Vasquez ’46), Kroos – Isco, Ronaldo, Bale (Asensio ’46). Antrenor: Zinedine Zidane

Juventus Torino: Buffon – De Sciglio (Lichtsteiner ’17), Benatia, Chiellini, Alex Sandro – Pjanic, Khedira, Matuidi – Douglas Costa, Higuain (Szczesny ‘90+6) , Mandzukic. Antrenor: Massimiliano Allegri

Tragerea la sorţi a semifinalelor Ligii Campionilor va avea loc vineri, de la ora 14.00.