Federatia Romana de Fotbal a comunicat FIFA ca partida dintre Romania si Danemarca, din cadrul preliminariilor Campionatului Mondial din 2018, va avea loc pe Cluj Arena, se arata pe site-ul oficial al federatiei. Meciul se va disputa pe 26 martie 2017, de la ora 21:45.

Echipa de fotbal a RomanieiFoto: Facebook

Dupa incidentele de la meciul cu Polonia (castigat cu 3-0 de polonezi), Comisia de Disciplina a FIFA a decis ca echipa nationala a Romaniei sa poata disputa cu spectatori urmatorul meci, cel cu Danemarca ,dar nu pe Arena Nationala, a anuntat, luni, FRF.Federatia Romana de Fotbal a mai primit o amenda de 95.000 de franci elvetieni.

Echipa nationala a Romaniei va disputa al doilea joc pe stadionul din Cluj-Napoca in actualele preliminarii dupa confruntarea cu Muntenegru, 1-1, din septembrie.

Tot in acest an, in martie, reprezentativa Romaniei a disputat pe Cluj Arena si amicalul cu selectionata Spaniei, incheiat cu un rezultat de egalitate, 0-0.

Iata programul complet al disputelor din grupa tricolorilor:

sursa: frf.ro

► 26 martie 2017: Armenia - Kazahstan (ora 19:00), Muntenegru - Polonia, România - Danemarca (ora 21:45)

► 10 iunie 2017: Kazahstan - Danemarca (ora 19:00), Muntenegru - Armenia, Polonia - România (ora 21:45)

► 1 septembrie 2017: Kazahstan - Danemarca (ora 19:00), Danemarca - Polonia, România - Armenia (ora 21:45)

► 4 septembrie 2017: Armenia - Danemarca (ora 19:00), Muntenegru - România, Polonia - Kazahstan (ora 21:45)

► 5 octombrie 2017: Armenia - Polonia (ora 19:00), Muntenegru - Danemarca, România - Kazahstan (ora 21:45)

► 8 octombrie 2017: Danemarca - România, Kazahstan - Armenia, Polonia - Muntenegru (ora 19:00)

S-au disputat in Grupa E:

Romania - Muntenegru 1-1

Danemarca - Armenia 1-0

Kazahstan - Polonia 2-2

Armenia - Romania 0-5

Muntenegru - Kazahstan 5-0

Polonia - Danemarca 3-2

Kazahstan - Romania 0-0

Danemarca - Muntenegru 0-1

Polonia - Armenia 2-1

Armenia - Muntenegru 3-2

Danemarca - Kazahstan 4-1

Romania - Polonia 0-3

Clasament:

1. Polonia (10-5) 10 puncte

2. Muntenegru (9-4) 7

3. Danemarca (7-5) 6

4. Romania (6-4) 5

5. Armenia (4-10) 3

6. Kazahstan (3-11) 2.

Castigatoarele celor 9 grupe de calificare obtin dreptul de a juca la Campionatul Mondial de fotbal, in timp ce 8 din cele 9 ocupante ale locurilor secunde vor disputa un baraj, in dubla mansa.