Real Madrid a facut spectacol pe "Vicente Calderon" si a castigat la scor de neprezentare (3-0) in fata rivalei Atletico Madrid, intr-un meci contand pentru etapa a XII-a din La Liga. Cristiano Ronaldo a inscris toate cele trei goluri ale echipei lui Zinedine Zidane, devenind primul fotbalist din istorie care inscrie doua hat-trick-uri pe terenul lui Atletico Madrid.

Cristiano Ronaldo, hat-trick in partida cu Atletico MadridFoto: realmadrid.com

Ronaldo a inscris primul gol in minutul 23, cu un sut deviat dintr-o lovitura libera. Al doilea gol a venit in repriza a doua, dintr-un penalty pe care tot el l-a obtinut (71'). In minutul 77, starul lusitan a reusit hat-trick-ul, dupa o pasa perfecta a lui Bale.

Cu 18 goluri marcate in confruntarile cu Atletico, Ronaldo l-a depasit pe Di Stefano (17 goluri) si a devenit cel mai bun marcator din derby-ul Madridului.

Primul hat-trick reusit de Ronaldo impotriva lui Atletico a fost pe 11 aprilie 2012, cand Realul s-a impus cu 4-1 pe Vicente Calderon.

Real Madrid ramane lider in clasament (30 de puncte), la o distanta de patru puncte de rivala Barcelona, ocupanta pozitiei secunde. Atletico se afla pe locul cinci, cu 21 de puncte.