Croația a învins la limită Marocul, scor 2-1, în finala mică a Campionatului Mondial de fotbal din Qatar. Echipa condusă de Zlatko Dalic ocupă din nou locul al treilea la finalul turneului, la fel ca în 1998.

Croatia, bronz la CM 2022 QatarFoto: Kieran McManus / Shutterstock Editorial / Profimedia

Scorul a fost deschis de Gvardiol în minutul 7, cu o lovitură puternică de cap, în urma unei faze fixe. Doar două minute mai târziu și tot după o lovitură liberă, Dari reia în plasă mingea deviată de Majer. Croații au intrat în avantaj la cabine după reușita superbă a lui Orsic din minutul 42.

După o repriză secundă mult mai puțin intensă, în care ritmul a scăzut după seriile de înlocuiri din cele două formații, Marocul a ratat egalarea în minutul 75, după ce El Nesyri, rămas singur cu portarul Livakovic, a șutat în acesta.

Croația obține medalia de bronz la Cupa Mondială din Qatar, în timp ce pentru Maroc poziția a patra la finalul turneului reprezintă cea mai bună performanță la acest nivel.

Croația – Maroc 2-1, în finala mică a CM 2022 din Qatar

Min 90+6: Fluier final. Croația învinge și se clasează pe poziția a treia a turneului final.

Min 90+5: Schimbare la trecerea timpului. Orsic părăsește terenul, în locul său intrând Jakic.

Min 90+4: Șutul lui Chair este reținut fără probleme de Livakovic.

Min 90: Finala mică se va prelungi cu cel puțin 6 minute.

Min 87: Kovacic șutează alături din unghi, după o fază frumoasă a croaților.

Min 84: Amallah vede cartonașul galben după un fault în urma căruia a prostestat.

Min 75: Ocazie mare pentru marocani. El Nesyri primește o minge și singur cu Livakovic este blocat de portarul croat.

Min 69: Primul cartonaș galben este încasat de marocanul Ounahi.

Min 67: O accidentare duce la ultima schimbare pentru Maroc. Amallah intră în locul lui El Yamiq.

Min 66: Două schimbări și pentru Croați. Livaja și Majer le lasă locul lui Petkovic și lui Pasalic.

Min 64: Încă două modificări pentru marocani. Zaroury și Benoun îi înlocuiesc pe Boufal și Dari.

Min 61: Kramaric părăsește terenul accidentat, în lacrimi, iar în locul său intră Vlasic.

Min 55: Încă o schimbare pentru Maroc. Ounahi intră în locul lui El Khannous.

Min 47: Șutul deviat al lui Orsic trece puțin alături de poarta Marocului.

Min 46: Startul reprizei secunde. O schimbare în echipa marocană. Chair i-a luat locul lui Sabiri.

Min 45+2: Arbitrul qatarez Al Jassim pune capăt primei reprize.

Min 45: Prima repriză se prelungește cu 2 minute.

Min 42: GOOOOL Croația. Mislav Orsic readuce Croația în avantaj, din pasa lui Livaja, după o execuție superbă din unghi, aproape de vinclul porții lui Bono, mingea lovind și bara.

Min 37: Corner pentru Maroc executat de Ziyech, El Nesyri se înalță și reia cu capul, dar nu prinde cadrul porții.

Min 29: Combinație superbă în flancul drept între Ziyech și Hakimi, care centrează prin fața porții, dar niciun coechipier nu ajunge la minge.

Min 24: Șutul lui Luka Modric de la marginea careului este respins în doi timpi de către portarul marocan.

Min 18: Lovitura de cap a lui Kovacic din centrarea lui Perisic este reținută de Bono.

Min 9: GOOOOL Maroc. Tot după o fază fixă, mingea este deviată cu capul de Majer și ajunge în fața porții de unde Dari o reia în plasă.

Min 7: GOOOOL Croația. Lovitură liberă executată de croați după o schemă, centrarea în careu este reluată cu capul de Perisic, care îi așează mingea perfect lui Gvardiol, care tot cu o lovitură de cap îl învinge pe Bono.

Min 3: Greșeală a portarului marocan Bono, care este aproape să își trimită mingea în poartă.

Min 1: A început finala mică de pe Khalifa International Stadium.

Echipele de start:

Croația: 1. Livakovic – 2. Stanisic, 24. Sutalo, 20. Gvardiol – 18. Orsic, 7. Majer, 10. Modric (c), 8. Kovacic, 4. Perisic – 14. Livaja, 9. Kramaric. Selecționer: Zlatko Dalic

Rezerve: 12. Grbic, 23. Ivusic – 3. Barisic, 5. Erlic, 6. Lovren, 11. Brozovic, 13. Vlasic, 15. Pasalic, 16. Petkovic, 17. Budimir, 19. Sosa, 21. Vida, 22. Juranovic, 25. Sucic, 26. Jakic

Maroc: 1. Bono – 2. Hakimi, 20. Dari, 18. El Yamiq, 25. Attiat-Allah – 4. Amrabat – 11. Sabiri, 23. El Khannous – 7. Ziyech (c), 19. En Nesyri, 17. Boufal. Selecționer: Walid Regragui

Rezerve: 12. Munir, 22. Tagnaouti – 5. Aguerd, 6. Saiss, 8. Ounahi, 9. Hamdallah, 10. Zaroury, 13. Chair, 14. Abdoukhlal, 15. Amallah, 16. Ez Abde, 21. Cheddira, 24. Bonoun, 26. Jabrane