​Fernando Santos l-a lăsat pe banca de rezerve pe Cristiano Ronaldo, iar înlocuitorul acestuia a demonstrat că selecționerul a luat decizia corectă: Goncalo Ramos a înscris trei goluri și Portugalia s-a calificat în sferturile Cupei Mondiale din Qatar (6-1 vs Elveția).

Goncalo RamosFoto: Mike Egerton / PA Images / Profimedia

Goncalo Ramos, primul hat-trick de la Mondialul din Qatar

Atacantul Benficăi a punctat în minutele 17, 51 și 67. Lusitanii au mai marcat prin Pepe ('33), Guerreiro ('55, din pasa lui Ramos) și Leao ('90+2).

Golul elvețienilor a fost înscris de Akanji ('58).

Intrat pe teren în minutul 73, Ronaldo a înscris o dată, dar reușita nu a fost validată: lusitanul începuse faza dintr-o poziție clară de ofsaid.

• A fost pentru prima oară după Euro 2004 când Cristiano Ronaldo a lipsit din echipa de start a unui meci decisiv al Portugaliei, în afara cazurilor când a fost accidentat sau suspendat.
  • Pentru un loc în semifinalele turneului final din Qatar, Portugalia se va duela cu Maroc. Meciul va avea loc sâmbătă, de la ora 17:00, pe Al Thumama Stadium.