Brazilia a reușit calificarea în optimile Campionatului Mondial de fotbal din Qatar, după ce a învins cu scorul de 1-0 Elveția, viitoarea adversară a României din preliminariile Euro 2024.

Casemiro, decisiv pentru BraziliaFoto: Fabrice COFFRINI / AFP / Profimedia

Brazilia – Elveția 1-0, în Grupa G a CM 2022 din Qatar

După o primă repriză echilibrată, cu un plus pentru brazilieni la șuturi pe poartă, Elveția a părut că începe mai bine partea secundă și reușește să se apropie periculos de poarta lui Alisson.

Golul a venit însă în poarta lui Sommer, dar reușita lui Vinicius Junior din minutul 64 a fost anulată de arbitru pentru ofsaid, după analiza imaginilor în camera VAR.

Victoria a fost adusă pe final de golul lui Casemiro, care a finalizat din voleu în minutul 83 o acțiune frumoasă a brazilienilor.

Cu două victorii, Brazilia este deja calificată în optimile CM, iar Elveția încă speră, înaintea ultimelor meciuri din grupă.