Camerun și Serbia au oferit unul dintre cele mai spectaculoase meciuri de la Mondialul din Qatar, partida de pe „Al Janoub Stadium” încheindu-se la egalitate, scor 3-3.

Serbia si bucuria golului de la CM 2022Foto: Kieran McManus / Shutterstock Editorial / Profimedia

Castelletto (29') a deschis scorul pentru camerunezi, dar sârbii au întors scorul în două minute, în prelungirile primei reprize (au marcat Pavlovic 45+1' și Milinkovic-Savic 45+3').

După ce Mitrovic a bifat dubla (53') totul părea jucat, Serbia distanțându-se la 3-1 pe tabelă.

A urmat însă o perioadă fantastică pentru africani: trei minute în care camerunezii au reușit să puncteze în două rânduri (Aboubakar 63' și Choupo-Moting 66'), iar egalitatea era restabilită.

Cu toate că au mai existat ocazii importante în ambele tabere, nu s-a mai marcat, iar partida s-a încheiat cu un spectaculos 3-3.