​În cel de-al doilea meci al grupei H, selecționata Ghanei a învins Coreea de Sud (3-2) și este cu un pas mai aproape de calificarea în optimile de finală ale Campionatului Mondial din Qatar.

Jucătorii ghanezi sarbatoresc golul inscris - CM Qatar 2022Foto: Jose Breton/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Ghana, șanse mari de a prinde optimile la CM Qatar 2022

Deși prima repriză a fost în care echipele s-au luptat mai degrabă pentru posesie, formația antrenată de Otto Addo a speculat lipsa de concentrare a asiaticilor, în două momente cheie ale jocului.

Mai întâi Mohammed Salisu a deschis scorul, în urma unei faze fixe, după o lovitură liberă executată de Jordan Ayew, iar Kudus a dublat avantajul africanilor după un atac bine organizat al ghanezilor.

În a doua repriză, asiaticii au restabilit egalitatea cu două goluri în interval de 3 minute, dar fotbalistul de la Ajax, Kudus, a marcat din nou și a stabilit scorul final al partidei.

Tot luni se va juca și celălalt meci al grupei, cel dintre Portugalia și Uruguay (21:00).