După ce în primul meci fusese umilită de Spania, Costa Rica și-a revenit și a reușit să învingă la limită Japonia, scor 1-0, în Grupa E a Campionatului Mondial de fotbal din Qatar.

Costa Rica, victorie surprinzatoare cu JaponiaFoto: Kieran McManus / Shutterstock Editorial / Profimedia

Japonia – Costa Rica 0-1, în Grupa E a CM 2022 din Qatar

Japonia, care reușise surpriza în prima partidă, 2-1 cu Germania, a început mai bine meciul, iar după o primă repriză fără șuturi pe poartă, a reușit să pună presiune în partea secundă în jumătatea adversă.

Contrar cursului jocului, golul a venit după un contraatac finalizat de costaricanul Fuller în minutul 81, cu un șut superb de la marginea careului.

În cealaltă partidă a Grupei E, Spania va întâlni Germania de la ora 21:00. Dacă nemții înving, înaintea ultimei etape a grupelor, cele patru echipe pot avea număr egal de puncte.

Spania vs Germania (de la ora 21:00)

Ce a fost sâmbătă la CM 2022 Qatar: Franța învinge Danemarca și se califică în optimi / Victorie mare pentru Argentina