După ce în primul meci din grupă a pierdut surprinzător în fața Arabiei Saudite, Argentina nu și-a mai permis niciun pas greșit și a învins Mexicul, scor 2-0, după un meci cu puține faze de poartă.

Lionel Messi si armata de fotografi de la CM 2022Foto: Dave Shopland / Shutterstock Editorial / Profimedia

Argentina – Mexic 2-0, în Grupa C a CM 2022 din Qatar

Prima repriză a fost săracă în ocazii de poartă, iar partea secundă a început tot cu echilibru între cele două formații.

Messi a ieșit la rampă în minutul 64 și a deschis scorul cu un șut de la 20 de metri. Scorul final a fost stabilit de Fernandez, în minutul 87, iar argentinienii au avut un final liniștit de meci.

La partidă au asistat 88.966 de spectatori.

În cealaltă confruntare a grupei, Polonia a învins Arabia Saudită cu scorul de 2-0.

Polonia – Argentina (30.11 – Ora 21:00)

Arabia Saudită – Mexic (30.11 – Ora 21:00)

Ce a fost vineri la Mondial din Qatar: CM 2022 Qatar: Victorii uriașe pentru Iran și Senegal - Anglia, remiză cu SUA