Franța s-a impus în cel de-al doilea meci al grupei D în fața Danemarcei (2-1), la capătul unui meci dominat de elevii lui Didier Deschamps, și s-a calificat în optimile de finală ale competiției.

Kylian MbappeFoto: Nigel Keene/ProSports / Shutterstock Editorial / Profimedia

Franța se califică în optimile de finală ale CM Qatar 2022

Campioana mondială a prestat un fotbal de calitate, frumos și a presat continuu defensiva daneză, punându-l la treabă pe Kasper Schmeichel, care a avut câteva intervenții foarte bune.

Kylian Mbappe a deschis scorul la un sfert de oră de la startul reprizei secunde, după o acțiune superbă a Franței, la care atacantul echipei Paris Saint Germain a combinat cu Theo Hernandez.

Danezii au avut o replică foarte bună și au restabilit imediat egalitatea prin Andreas Christensen, care a reluat cu capul în urma unei lovituri de colț.

Ultimul cuvânt i-a aparținut tot lui Kylian Mbappe, atacantul lui PSG înscriind golul victoriei, după o centrare senzațională a lui Griezmann.

4. Tunisia 1p

Ce a fost vineri la Mondial din Qatar: CM 2022 Qatar: Victorii uriașe pentru Iran și Senegal - Anglia, remiză cu SUA