U-BT Cluj-Napoca a reușit o victorie fantastică în fața spaniolilor de la Dreamland Gran Canaria, deținătoarea trofeului, scor 113-111 (20-37, 34-20, 23-16, 21-25, 15-13), în penultima etapă din Grupa B a competiţiei masculine de baschet EuroCup.

Jucatorii echipei de baschet U-BT Cluj-NapocaFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

U-BT Cluj-Napoca - Dreamland Gran Canaria 113-111, în grupele EuroCup

Echipa de baschet masculin a U-BT Cluj-Napoca a obținut un succes impresionant în fața celor de la Dreamland Gran Canaria, la capătul unui meci cu adevărat dramatic.

Echipa antrenată de Mihai Silvăşan a fost dominată în startul jocului de către deținătoarea trofeului, însă U a reușit să recupereze un pasiv de 19 puncte existent la un moment dat, deşi nu a putut conta pe jucători importanţi precum cubanezul Karel Guzman (microleziune fibrilară) sau americanul DJ Seeley (tendinopatie la genunchi).

Ardelenii au avut nu mai puţin de patru jucători cu peste 20 de puncte marcate în acest meci: Jarell Eddie (24 de puncte), Emanuel Căţe (23 de puncte), Patrick Richard (23 de puncte) și Bryce Jones (21 de puncte).

În celelalte partidei ale penultimei etape, marţi, 7bet-Lietkabelis Panevezys a dispus de Slask Wroclaw cu 91-75, iar miercuri, Mincidelice JL Bourg-en-Bresse a învins-o în deplasare pe Turk Telekom Ankara cu 68-64, ratiopharm Ulm a cedat pe teren propriu în faţa echipei elene Aris Midea Salonic cu 66-86, iar Buducnost VOLI Podgorica a trecut de Dolomiti Energia Trento, cu 97-78, în deplasare, precizează Agerpres.

Cu victoria din Spania, echipa clujeană a urcat pe locul al doilea, iar dacă se va impune în ultima etapă se va califica direct în sferturile de finală ale competiţiei.

Cluejnii vor juca ultimul meci pe 7 februarie, tot în deplasare, cu 7bet-Lietkabelis Panevezys, în timp ce Dreamland Gran Canaria va juca în deplasare cu Buducnost VOLI Podgorica.

EuroCup, clasament Grupa B

1. Mincidelice JL Bourg-en-Bresse 14 victorii / 3 înfrângeri / 0.824 puncte