Spania, vicecampioană europeană la ediția din 2022, a suferit cea mai drastică înfrângere din istoria participărilor sale la Campionatul European de handbal masculin: 29-39 contra Croației.

Spania, echipa masculina de handbalFoto: BEAUTIFUL SPORTS/Hahne / imago sportfotodienst / Profimedia

Spania, învinsă la zece goluri de Croația la CE de handbal masculin

Croații au condus cu 18-14 la pauză, dar mult așteptata revenire a Spaniei nu s-a mai produs în a doua repriză.

Mai mult, ibericii au marcat 15 goluri și au primit 21. Scorul final, 39-29, a fost unul care a atras multe critici în presa iberică.

Partida a avut loc în SAP Arena din Mannheim și a fost arbitrată de cehii Horacek și Novotny.

• Spania este una dintre cele mai bune naționale din handbalul masculin, ibericii fiind dubli campioni mondiali (2005 și 2013) și europeni (2018 și 2020).

Tot în Grupa B, naționala României a fost învinsă, scor 31-24, de Austria în meciul care a marcat revenirea tricolorilor la un CE după o secetă acută de 28 de ani de absență.

Pentru România urmează meciurile cu Spania (duminică, 14 ianuarie, ora 19:00) și Croația (marți, 16 ianuarie, ora 19:00).

Grupa F: Danemarca, Portugalia, Cehia, Grecia

• Primele două clasate din fiecare grupă se vor califica în Grupele Principale.
  • Meciurile din Grupele Principale vor avea loc în perioada 17-24 ianuarie, la Hamburg şi Koln.
  • Din Grupele Principale primele două clasate vor merge în semifinale (vor avea loc pe 26 ianuarie).
  • Finalele (mică și mare) se vor disputa pe 28 ianuarie, la Koln.
  • România a participat ultima dată la un CE la ediția din 1996, atunci când a încheiat competiția pe locul 9 dintr-un total de 12 echipe participante.
  • Campioana Europeană en-titre este Suedia (titlu cucerit în 2022).