Echipa națională de handbal masculin a României a pierdut primul meci disputat la Campionatul European din Germania. Tricolorii au cedat în fața Austriei cu scorul de 31-24.

Nationala Romaniei de handbal masculinFoto: Inquam Photos / Sabin Cirstoveanu

Austria – România 31-24 (15-14), la CE de handbal masculin

Duelul dintre Austria și România a început sub semnul echilibrului, fără ca vreuna dintre cele două reprezentative să reușească să se distanțeze.

Elevii lui Xavier Pascual au condus în două rânduri, dar la pauză austriecii au intrat cu avantaj minim, scor 15-14.

În partea secundă Austria a fost superioară tricolorilor, s-a distanțat la 5 goluri diferență la mijlocul reprizei, iar finalul a adus victoria fără dubii a adversarilor.

Principalii marcatori ai României au fost Buzle, Grigoraș și Stanciuc cu câte patru reușite.

În cealaltă partidă a Grupei B, Spania va întâlni Croația de la ora 21:30.

Turneul final al CE2024 are loc între 10-28 ianuarie, în şase oraşe din Germania, iar finalele se vor disputa la Koln.

Naţionala României a participat ultima dată la un turneu final de Campionat European la ediţia din 1996, când s-a clasat pe locul 9 din 12 echipe participante.

Titlul european a fost câştigat în 2022 de Suedia.