Naționala de polo masculin a României a obținut cea de-a doua victorie de la Campionatul European, după ce a învins Slovenia cu scorul de 13-5.

Echipa nationala de polo a RomanieiFoto: Bozo Radic / imago sportfotodienst / Profimedia

România a învins Slovenia în al doilea meci de la CE de polo masculin

Echipa națională de polo masculin a României a câștigat și al doilea meci de la Campionatul European.

Tricolorii au trecut de Slovenia cu scorul de 13-5 și au maximum de puncte după primele două etape.

Scorul pe reprize a fost 6-1, 2-2, 2-1, 3-1, după un meci în care principalul marcator tricolor a fost Georgescu, cu 3 goluri.

Primele două clasate se califică în faza play-off a competiţiei, în care vor evolua pentru calificarea în sferturile de finală.

În ultimul meci din grupă, România va întâlni Slovacia, într-un joc programat pe data de 9 ianuarie, de la ora 18:45.