După un parcurs excelent până în sferturile de finală, Rapid București părăsește Liga Campionilor la handbal feminin, după returul pierdut împotriva norvegienelor de la Kristiansand, scor 40-31 (18-18).

Rapid Bucuresti, echipa de handbal femininFoto: Alex Nicodim/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Kristiansand – Rapid 40-31 (18-18), în manșa retur a sferturilor Ligii Campionilor la handbal feminin

Rapidistele nu au mai reușit minunea din optimi, când au recuperat o diferență de șase goluri la partida retur.

În prima manșă disputată la București, campioana en-titre Vipers Kristiansand se impusese cu 31-25.

Prima repriză s-a jucat de la egal la egal în Norvegia, iar scorul a fost strâns, fără ca vreuna dintre echipe să reușească detașarea la mai mult de două goluri, iar la pauză tabela arăta 18-18.

În partea secundă, româncele antrenate de Kim Ramussen nu s-au mai ridicat la nivelul adversarelor, iar finalul a adus o diferență de 9 goluri în favoarea norvegienelor.

Principalele marcatoare pentru Rapid au fost Grozav cu 7 goluri, Buceschi și Ostase cu câte 6 goluri și Polman cu 4 reușite.