Ştafeta de 4x100 m liber a României, formată din David Popovici, Vlad Stancu, Ștefan Cozma și Patrick Dinu, a cucerit marți aurul la Campionatele Europene de înot pentru juniori de la Otopeni (5-10 iulie).

Ștafeta masculină a României, aur în proba de 4x100 m liber

David Popovici a înotat în primul tur şi a scos cel mai bun timp al probei (47.54). Au urmat alte două schimburi cu Vlad Stancu şi Ştefan Cozma, în care România a întors a doua, după echipa Marii Britanii, iar în ultimul schimb a înotat Patrick Dinu, care a reuşit să readucă echipa tricoloră pe poziţia întâi.

România a terminat cursa cu timpul de 3:18.93. Podiumul a fost completat de Marea Britanie (3:19.01) și de Italia (3:19.42).

Tot marți, ștafeta feminină de 4x100 m liber a României, alcătuită din Bianca Costea, Rebecca Aimee Diaconescu, Irina-Ana Preda și Anastasia Bako, a terminat pe locul 5 în finală (3:48.37). Italia a cucerit aurul (3:42.98), urmată de Franţa (3:43.49) şi Germania (3:45.63)

Rebecca Diaconescu s-a calificat în ultimul act al probei de 50m spate, după ce a înregistrat al șaptelea timp la semifinalelor (29.34). Finala va avea loc miercuri, de la ora 17:14.

David Popovici, vedeta Campionatelor Europene de Înot la juniori de la Otopeni

David Popovici (17 ani) participă în această săptămână (5-10 iulie) la ultimul său Campionat European de juniori, cel de la Otopeni.

Românul va încerca să-și apere titlurile la 50 m, 100 m şi 200 m liber, la care se adaugă prezenţa în ştafetele de 4x100 m liber, 4x100 m liber (mixt) şi 4x200 m liber.

Un număr de 494 de sportivi din 42 de ţări se întrec de marţi, la Campionatele Europene de înot pentru juniori de la Complexul Sportiv de Nataţie Otopeni (5-10 iulie), inclusiv 26 din România, 14 băieţi şi 12 fete.

Anul trecut, la Europenele de juniori de la Roma, Popovici a câştigat aurul la 50 m, 100 m (cu record mondial de juniori) şi 200 m liber, precum şi argintul cu ştafeta de 4x100 m liber. România a ocupat atunci locul cinci în clasamentul pe medalii.

David Popovici a făcut senzație recent la Campionatele Mondiale de Natație pentru seniori desfășurate la Budapesta.

Înotătorul român a câștigat probele de 100 și 200 m liber de la aceeași ediție, lucru pe care doar Jim Montgomery l-a reușit acum 49 de ani.