Motivul pentru care gimnasta Sarah Voss a purtat un costum care să-i acopere tot corpul

de L.V.A.     HotNews.ro
Miercuri, 28 aprilie 2021, 9:30 Sport | Alte sporturi


Sarah Voss
Foto: captura tv
Gimnasta germană Sarah Voss a concurat în cadrul Campionatului European de Gimnastică Artistică îmbrăcată într-un costum complet, sfidând astfel convențiile. Sportiva a vorbit despre motivele care au îndemnat-o să recurgă la acest gest.

După decizia gimnastei, două alte colege i-au imitat gestul, purtând costume ce le acopereau întreg corpul. Până acum, gimnastele își acopereau picioarele în competițiile internaționale doar din motive religioase. Voss s-a declarat mândră de decizia sa și faptul că a fost susținută de federația de gimnastică a țării sale.

Federația germană (DTB) a declarat că gimnastele sale care evoluează în această competiție iau astfel poziție împotriva „sexualizării în gimnastică”.

După eveniment, Sarah Voss a vorbit în cadrul unei emisiuni a BBC Radio 5 despre ecoul transmis de gestul ei.

Gimnasta spune că își dorește să fie un „model pentru tinerii gimnasti care nu se simt în siguranță în fiecare situație”.

Voss speră că alții o vor urma: „Nu spun că toată lumea ar trebui să o facă, ci doar că fiecare poate face orice vrea”.

Gimnasta susține că la proiect s-a lucrat un an.

„Dacă se simt în siguranță, pot purta un costum normal, dacă le place. Dacă însă cred că s-ar simți mai bine într-un costum lung, atunci ar trebui să o facă. Pentru mine, nu este necesar să port ceva lung și în viitor cu fiecare ocazie. Depinde de modul în care mă simt și de modul în care aș vrea să interpretez exercițiile", a adăugat gimnasta de origine germană.

Sportiva a conchis că exercițiile pe care le execută o fac uneori să se simtă nesigură cu privire la posibilitatea ca propriul echipament să îi cadă. Astfel, printr-un costum care acoperă tot corpul, ea se simte mai puțin distrasă de alți factori care pot apărea în timpul concursului.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















28253 vizualizari

  • +12 (30 voturi)    
    recomand si bocanci (Miercuri, 28 aprilie 2021, 10:00)

    bobo2 [utilizator]

    .
    • 0 (14 voturi)    
      casca nu??? (Miercuri, 28 aprilie 2021, 10:33)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui bobo2

      daca o saritura este ratata nu ar trebui sa aiba casca sa o protejeze????

      Costum intreg dar incomplet pentru ca tot nu te poti simti in siguranta...

      Maica si pana la urma gimnastica asta artistica este periculoasa nene, rau de tot!
  • +13 (27 voturi)    
    Ce... (Miercuri, 28 aprilie 2021, 10:26)

    ElDiablo [utilizator]

    ... tâmpenie! Auzi ... cică împotriva sexualizării în gimnastică. În cazul ăsta la următorul concurs să-și acopere capul cu o cagulă și să poarte ochelari de soare cu lentile negre că deh, unii s-ar putea să aibă gânduri "necurate" doar văzându-i gura, ochii sau părul. După principiul ăsta, mâine - poimâine fetele de la înot sincron vor evolua în costume de scafandru, fetele de la volei în combinezoane de astronaut, cele de la patinaj artistic în pijamale largi, etc.
    • 0 (14 voturi)    
      pfff (Miercuri, 28 aprilie 2021, 10:59)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui ElDiablo

      n-auzi bre ca-i cade costumul,ce naiba...
      btw asteptati-va cat de curand sa vedeti sportivele cu burka si baietii cu turbane si barba pana la genunchi
      ce vedeti cum e inceputul
  • +9 (19 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 28 aprilie 2021, 10:33)

    [anonim]

  • +1 (5 voturi)    
    Sportivii aduc un elogiu corpului uman (Miercuri, 28 aprilie 2021, 11:00)

    D-or [utilizator]

    Noi, ca specie, ne mindrim cu ei, pentru ca "ce poate sa faca un singur om, poate sa faca orice om".

    In sport, despre asta este vorba, de limitele corpului uman, dublate de tenacitate, desigur.
  • +2 (8 voturi)    
    In antichitate olimpicii concurau dezbracati (Miercuri, 28 aprilie 2021, 11:04)

    D-or [utilizator]

    Pentru ca etalarea fortei, frumusetei si puritatii fizice este scopul sportului.
  • +7 (11 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 28 aprilie 2021, 11:23)

    [anonim]

  • -6 (10 voturi)    
    Au iesit iar specimenele la lumina (Miercuri, 28 aprilie 2021, 12:04)

    the-jackall [utilizator]

    Cum se discuta pe un subiect mai sensibil cum ies specimenele si isi etaleaza lipsa neuronilor. Ii deranjeaza fiecare decizie luate de oricine doar pentru ca ei cred diferit, nu conteaza ce crede persoana respectiva sau ce motivatie are. Instinctele animalice, comentariile fara creier conectat (acolo unde exista unul) sunt la ordinea zilei in peisajul romanesc. Fereasca sfintii sa gandesti/actionezi diferit fata de gloata ca imediat sar preacurviosii sa te reduca la tacere, ce, te crezi tu mai destept? Evul mediu in 2021. Educati-va baieti, lumea se schimba, de ce ramaneti in urma?
    • 0 (6 voturi)    
      gloata (Miercuri, 28 aprilie 2021, 15:34)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui the-jackall

      Sigur ca e o decizia personala: asa cum s-ar putea sa apara Mos Craciuni costumati in iepurasi de Paste iar Victoria Secrets sa-si expuna noua colectie de lenjerie intima pest treninguri. O fi OK?
    • 0 (0 voturi)    
      acum cinstit vi se pare ca sta argumentul drept? (Miercuri, 28 aprilie 2021, 20:39)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui the-jackall

      Adica daca isi arata picoarele - ca membrele superioare de cele mai multe ori sunt acoperite - era ceva care putea sa ii dea o stare de nesiguranta???

      Din punct de vedere sportiv este clar ca este o tratare diferita a gimnastei pentru ca materialul care ii infasoare picioarele poate sa ii dea o aderenta mai buna de exemplu la paralele fata de celelalte concurente - asta asa la o prime privire.

      Poate in acelasi timp sa ii ofere un zbor mai inalt - o alta aerodinamica - la sariturile de la sol si chiar la proba de sarituri, daca nu cumva si la barna.

      deci daca evoluam altfel intr-o comeptitie sportiva atunci sa fie regula la fel pentru toata lumea - stiinta evolueaza si poate oferi avantaje uneori mai greu observabile - vedeti formula 1 si marile discutii de acolo.

      Asa ca sa nu mai bagatelizam cand unuia ii trece prin cap altceva intr-o competitie sportiva, va rog frumos. Multumesc.
  • +2 (6 voturi)    
    ei hai... (Miercuri, 28 aprilie 2021, 17:02)

    notnow [utilizator]

    Si burka e tot "impotriva sexualizarii"...